Trump lupaa norminpurkutalkoot: 75 prosenttia säännöistä pois
TTP-sopimus on Yhdysvaltojen presidentin mukaan maan etujen "raiskausta".
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump vaati Yhdysvaltojen irtaantumista sopimuksesta vaalikampanjassaan ja luonnehti sitä "työpaikkojen tappajaksi". LEHTIKUVA/AFPYhdysvaltojen presidentti Donald Trump on luvannut yritysjohtajille "massiivisia" veroalennuksia ja sääntelyn rajua karsimista. Trump tapasi tänään 12 suuryhtiön johtajaa ja arvioi heille, että sääntelystä 75 prosenttia voidaan lakkauttaa.
Samalla Trump toisti kampanjalupauksensa, jonka mukaan työpaikkoja Yhdysvaltojen ulkopuolelle siirtäville yhtiöille määrätään tuontivero.
Tapaamisessa olivat muun muassa Fordin, Lockheed Martinin, Johnson & Johnsonin, Dellin ja Teslan toimitusjohtajat.
Trump aikoo tänään allekirjoittaa asetuksen, joka irrottaa Yhdysvallat Tyynenmeren maiden kanssa solmitusta vapaakauppasopimuksesta (TPP). Asiasta kertoi uutiskanava CNN.
Toissa vuonna allekirjoitettu sopimus ei ole astunut voimaan. Trump vaati Yhdysvaltojen irtaantumista sopimuksesta vaalikampanjassaan ja luonnehti sitä "työpaikkojen tappajaksi" ja Yhdysvaltojen etujen "raiskaukseksi".
Sopimuksen tavoite oli padota Kiinan taloudellisen vaikutusvallan kasvua.
Uutista on korjattu 24.1. kello 9:08. Trump kutsui "raiskaukseksi" Tyynenmeren TPP-sopimusta eikä TTIP-sopimusta, joka oli virhellisesti nostettu otsikon alle johdantoon.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
