Hollannissatuotanto vaikeuksissa
Afrikkalainen ruusutuotanto on pistänyt Hollannin tiukoille, arvioi suuren kukkatukun Huiskula Oy:n toimitusjohtaja Jaakko Rantanen.
”Kukkamarkkinat tökkäsivät aika lailla seinään loppuvuodesta 2008. Kun Venäjällä ja muissa entisen itäblokin maissa valuutat ovat devalvoituneet, vienti sinnekään ei enää kasva.”
Hollannissa tuotetaan ruusuja enää noin 250 hehtaarilla. Ala on puolet viiden vuoden takaisesta ja vain neljännes siitä, mitä se oli laajimmillaan.
Hollantilaiset ovat keskittyneet myyntiin ja logistiikkaan. Myös Ugandassa on vientipuutarhoja, joiden omistus on hollantilaista.
Huiskula oli syksyyn 2013 asti Suomen suurin leikkoruusujen kasvattaja. Ali-Marttilan Puutarha Kangasalla jatkaa ainoana merkittävänä leikkoruusujen tuotantoa.
KAIJALEENA RUNSTEN
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
