Rutalahden kylä korjaisikoulunsa – jos saisi
Kyläaktiivit töissä. Rutalahden nuorisoseuran puheenjohtaja Samuli Huikka (vasemmalla) ja kyläyhdistyksen puheenjohtaja Jouko Tarkkanen huoltavat koulukiinteistöä. Janne Nousiainen Kuva: Viestilehtien arkisto”Ei vastakaikua kunnalta”, vastaa Joutsan Koskikaran koulun johtava opettaja Tero Nikkanen kysymykseen, miten kunta on suhtautunut kyläyhteisön ehdotukseen kunnostaa kyläkoulu talkootyöllä ja omasta pussista.
Joutsan Rutalahden Koskikaran koulu on ollut suljettuna syyslomasta saakka. Koulusta löydettiin kosteusvaurioita ja se suljettiin asbestivaurion vuoksi.
Kyläläiset haluaisivat korjata koulun. Vaikka omilla rahoilla ja talkootyöllä. Siitä on lyöty tarjous kunnalle pöytään.
Joutsan peruspalvelujohtajan Päivi Hakulisen mukaan asia on niin keskeneräinen, että on ennenaikaista miettiä koulun korjaamista.
”Helmikuussa saamme koulun kuntotutkimuksen tulokset. Sen jälkeen tiedämme, mitä koululle pitää tehdä. Nyt pitäisi malttaa odottaa, että kunto juurta jaksain selvitetään”, Hakulinen sanoo.
Kyläläiset pelkäävät, että kunta käyttää remontin kalleutta tekosyynä lopettaa koulu myöhemmin kokonaan.
”Kunta on investoinut kaikki rahat keskustaan, mutta kun ei edes itse anneta tehdä”, kyläyhdistyksen puheenjohtaja Jouko Tarkkanen tiivistää yhteistyön kylän ja kunnan välillä.
Virallisesti neuvottelut kouluverkosta alkavat Joutsassa keväällä. Säästöpaineet ovat kovat.
Kunnan laskelmien mukaan Koskikaran koulun kustannukset ovat kunnan kalleimmat, 12 780 euroa oppilasta kohden. Keskuskoulu on halvin, 7 908 euroa. Keskimäärin oppilaan kustannus on Suomessa 8 025 euroa.
Laskelma ei kuitenkaan Nikkasen mukaan ota huomioon, että samassa rakennuksessa on myös päiväkoti ja kirjasto.
”Jos lasketaan perusopetustunnin hinta, se on Koskikarassa kunnan toiseksi halvin. Kallein on yhtenäiskoulun 7–9 luokat, yli 160 euroa.”
Joutsassa on kolme kyläkoulua ja keskustan yhtenäiskoulu, jossa on yläkoulu. Opetustunnin hinta on yhtenäiskoulun alaluokilla 118 euroa, Koskikaran koulussa 135 euroa ja muissa kouluissa 138 ja 145 euron välillä.
Opetustunnin hinta kohdistaa paremmin kustannukset juuri opetukseen.
Koulun oppilasmäärä (21) on Nikkasen mukaan kasvussa. Lähivuosina kustannukset oppilasta kohti siis laskevat.
Tarkkasen mukaan moni perhe on muuttanut kylälle juuri siitä syystä, että siellä on oma koulu.
AIMO VAINIO
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
