Uudet miesministerit Ylellä: Tasa-arvoa edistetään, mutta pätevyys ratkaisee
Hallituksen miesvaltaisuus kasvaa, kun kaikki uudet ministerisalkut menevät miehille.
Tulevan kulttuuri- urheilu- ja eurooppaministerin Sampo Terhon mukaan perussuomalaisissa ei uskota kiintiöajatteluun. Kuva: LEHTIKUVA / Heikki SaukkomaaHallituksen uudet tulevat miesministerit sanoivat Ylen aamu-tv:ssä, että nimitysasioissa pätevyys ratkaisee. Hallituksen miesvaltaisuus kasvaa, kun kaikki uudet ministerisalkut menevät miehille.
Tuleva oikeusministeri Antti Häkkänen (kok.) vakuutti, että sukupuolten tasa-arvoa edistetään, mutta muut kriteerit tulevat pätevyyden jälkeen. Kulttuuri-, urheilu- ja eurooppaministeriksi valittu Sampo Terho (ps.) sanoi, ettei perussuomalaisissa uskota kiintiöajatteluun.
Uuden maa- ja metsätalousministerin Jari Lepän (kesk.) mukaan hänet valittiin puhtaasti työn sisältöön liittyvän aiemman kokemuksen ja osaamisen perusteella.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat