Startup-yritys haluaa koneälyn jauhamaan dataa tiloille
Etelä-pohjanmaalla yhdistellään maatilataloutta ja tietojohtamista.
Aigiantin Olli Saarela (vas.) ja Harri Juntunen (oik.) esittelevät tietojohtamista Ilmajoen maatalousoppilaitoksella Kuva: Johannes TervoSeinäjokelaisen Aigiant Oy:n toimitusjohtaja Harri Juntunen koki ahaa-elämyksen tajutessaan, että tiloilla tehdään talvisin todellista muotitiedettä.
Viljelysuunnitelmat, maailmanmarkkinoiden seuraaminen ja ostohetkien optimointi ovat kaikki esimerkkejä datatieteestä.
”Hyödynnetään maatilayrittäjillä jo olevaa dataa, ja yhdistellään sitä esimerkiksi markkinadataan tai hintatietoihin.”
Kaikkea tätä voidaan Juntusen mukaan tehostaa modernien tietojohtamisen menetelmien ja koneälyn avulla. Valmiit ratkaisut toisilta teollisuudenaloilta eivät kuitenkaan yksinään riitä.
”Maatalous on teollisuudenalana niin kompleksinen ja siihen vaikuttavat niin monet ulkoiset asiat lähtien säästä ja maailmanmarkkinahinnoista, että sitä täytyy lähestyä eri tavalla.”
Aigiantin lähtökohtana on, että tieto kuuluu tiloille, ja se pitää laittaa tuottamaan rahaa.
”Maatilayrittäjät omistavat oman datansa, ja meidän yhtiömme on se palvelu, joka tekee siitä konkreettisia analyyseja.”
Tilat päättävät itse, kuinka paljon ne haluavat jakaa. Mitä avoimempia ollaan, sitä enemmän hyötyä Aigiantin palveluratkaisusta voi saada.
”Jos dataa jaetaan, on siitä mielestämme suurinta hyötyä. Silloin voidaan tehdä myös esimerkiksi alueellisia analyyseja”, Juntunen huomauttaa.
Samoin tietomäärää lisäämällä voidaan avata uusia ovia. Juntusen mukaan pienestäkin voi kuitenkin lähteä liikkeelle, eikä kaikkia tilan toimintoja kattavaa mallia tarvitse odotella, että tietoa pääsee hyödyntämään.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
