Tutkija haluaa tietoa käsityöharrastuksesta
Käsityötieteen professori Sinikka Pöllänen tutkii käsityön merkitystä ihmisten arjessa sekä käsitöiden tekemiseen ja harrastamiseen liittyviä muutoksia yhteiskunnan muuttuessa.
Pöllänen toivoo käsityön harrastajilta omia kuvauksia, mitä käsityö, käsin tekeminen ja käsin valmistetut tuotteet merkitsevät heille nyt ja mitä ne ovat merkinneet elämän aikana.
Tutkimuksen kannalta kiinnostavaa tietoa on esimerkiksi se, mitä käsitöitä teet, millaisia, milloin, kenelle, missä, yksin vai ryhmässä.
Mistä saat ideoita, neuvoja ja apua, miten olet taitosi oppinut, mitä materiaalit sinussa herättävät sekä mitä käsintehtyjen tuotteiden tekeminen ja käyttäminen merkitsee?
”Toivon, että kerrot ennen kaikkea miksi teet käsitöitä, mitä kaikkea se sinulle merkitsee osana elämää ja elämänkulkua”, Pöllänen pyytää.
”Jos koet sen lisänneet hyvinvointia ja jaksamista, kuvaa miksi ja miten.”
Pölläselle voi vastata nimettömästi, mutta hän toivoo, että vastaaja kertoisi ikänsä, ammattinsa ja paikkakuntansa. Jos käsityöharrastuksesta on valmis kertomaan myös tutkijan haastattelussa, vastaukseen pitää antaa yhteystiedot.
Käsityöharrastuksesta voi vastata kirjeellä osoitteeseen Sinikka Pöllänen, Itä-Suomen yliopisto, PL 86, 57 101 Savonlinna tai sähköpostitse sinikka.pollanen@uef.fi.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
