Raju Venäjä-rinnastus työeläkeyhtiön johtajalta: "Emme sijoita Ugandaankaan!"
Työeläkeyhtiö Varman arvion mukaan Venäjästä on Krimin valtauksen jälkeen tullut kertaluokkaa arvaamattomampi markkina.Suomen suurimpiin institutionaalisiin sijoittajiin lukeutuva työeläkeyhtiö Varma kertoi tilinpäätösjulkistuksensa yhteydessä näkemyksensä myös Venäjästä sijoitusympäristönä.
Miten Varmassa nähdään Venäjän kiinteistömarkkinat tämän päivän valossa?
Sijoitusjohtaja Reima Rytsölän arvion mukaan Venäjästä on Krimin valtauksen jälkeen tullut kertaluokkaa arvaamattomampi markkina.
Tavarataloyhtiö Stockmann on jo pidempään etsinyt ostajaa Pietarin keskustassa sijaitsevalle ja vuokratulle Nevsky Centre -tavaratalokiinteistölleen. Kiinteistön arvo Stockmannin taseessa on 181 miljoonaa euroa.
Olisiko Stockmannin Pietarin tavaratalokiinteistö sellainen, mihin Varma ei koskisi?
"On", vastasi Rytsölä lyhyen mietintätauon jälkeen suoraan kysymykseen.
"Emme sijoita Ugandaankaan", vertasi toimitusjohtaja Risto Murto viitaten ajankohtaiseen Patria-selkkaukseen suomalaisuhreineen.
Varman kiinteistösalkun arvo oli vuoden vaihteessa 3,6 miljardia euroa. Yhtiö teki viime vuonna suoria kiinteistösijoituksia myös ulkomaille: Tukholmaan, Frankfurtiin ja Pariisiin.
Varman sijoitusten arvo oli vuoden vaihteessa historiallisen korkealla, 45,4 miljardia euroa. Sijoitukset tuottivat viime vuonna 7,8 prosenttia.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

