”Navetta maksaa itsensä 10 vuodessa takaisin”
”Maidon hinnan notkahdus tuli ikävästi juuri uuden navetan käynnistämisvaiheeseen”, Ari Teppo sanoo.
Juhani Korkiamäki toteaa, että kyseessä on kuitenkin pitkän ajan investointi.
Tavoitteena on, että navetta on maksanut itsensä kymmenessä vuodessa. ”Maidon hintakehitys tulevaisuudessa sen määrää”, Teppo sanoo.
Navetta tontteineen, laakasiiloineen ja tieliittymineen maksoi yhteensä viisi miljoonaa euroa. Lehmäpaikkaa kohti kustannus oli noin 7 600 euroa. Kustannuksessa on mittakaavaetuja, sillä viime vuosina uusista navetoista on usein kerrottu yli 10 000 euron parsipaikkakustannuksia.
”Vaikka navetta on pyritty rakentamaan edullisesti, eläinten hyvinvoinnissa ei ole säästelty”, isännät sanovat.
Parsissa ja käytävillä on kumimatot, karjaharjoja on yhteensä 10 ja kuivitukseen panostetaan.
Usein uuden navetan käynnistysvaiheessa lehmien tuotokset laskevat. Finnmilkillä niin ei käynyt ja keskituotokset ovat kohonneet yli 10 000:en lukemiin.
Nyt navetassa on noin 390 lehmää. Vuoden loppuun mennessä tavoitteena on muun muassa eläinostojen myötä nostaa määrä 600:aan.
Maito menee Juustoportin Jalasjärven meijeriin.
Vuodessa maitoa arvioidaan tulevan yli viisi miljoonaa litraa. Tällöin joka toinen päivä tilalta lähtee rekkakuormallinen maitoa. Tilalla maito säilytetään siilotankissa, joka on navetan ulkopuolella.
TUURE KIVIRANTA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
