Nyt se varmistui: Tänne nousee 100 gigawattitunnin biokaasulaitos – jätti-investoinnin rakennustyöt heti käyntiin
Nesteytetty polttoaine syntyy pääosin maatiloilta kertyvästä lannasta ja sivuvirroista.
Nesteytetyn biokaasun käyttöä lisätään muun muassa Valion kuljetuskaluston polttoaineena. Kuva: ValioSuomen ensimmäinen suuren mittakaavan nesteytetyn biokaasun tuotantolaitos nousee Nurmoon.
Suomen Lantakaasu Oy ja Atria Suomi Oy ovat tehneet investointipäätöksen Nurmon Bioenergian biokaasulaitoksen rakentamisesta.
Yhtiöt investoivat yli 60 miljoonaa euroa laitokseen, jonka kapasiteetti on 100 gigawattituntia.
Laitos sijoittuu Atrian Nurmon tehtaan läheisyyteen, ja siihen kuuluu valvomo, vastaanottohalli, kuiva-ainevarasto ja lämpökeskus.
Rakennustyöt tontilla on jo aloitettu betoniperustuksien valmistelulla. Laitoksen on suunniteltu valmistuvan vuoden 2026 aikana.
Nesteytettyä biokaasua valmistava laitos on tarkoitus ottaa käyttöön vuoden 2026 aikana.
Nurmon biokaasulaitos tuottaa energiaa ja biolannoitteita alueen maatilojen lannasta ja maatalouden sivuvirroista.
Valion biokaasuliiketoiminnan kehityksestä Valiolla vastaava johtaja Leena Helminen sanoo Valion kasvattavan biokaasun käyttöä logistiikassaan.
Myös Atria lisää biokaasun käyttöä ja siirtyy asteittain kohti biokaasulla kulkevaa kalustoa.
Suomen Lantakaasu osti Nurmon Bioenergian osake-enemmistön viime helmikuussa. Lantakaasu on Valion ja energiayhtiö St1:n yhteisyritys. St1 toimii biokaasulaitoksen jakelijana.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








