Keskisuomalainen: Harrastuspassilla nuoret harrastuksiin ilmaiseksi
Ministeri: Passilla saisi tietyn määrän käyntejä uimahalliin, kuntosaliin, museoihin ja elokuviin.
Harrastuspassilla kannustettaisiin nuoria käymään myös museoissa, kuten jääkiekkomuseossa Tampereella. Kuva: LEHTIKUVA/IRENE STACHONOpetus- ja kulttuuriministeriössä valmistellaan nuorille tarkoitetun harrastuspassin käyttöönottoa, kertoo Keskisuomalainen. Passilla nuoret pääsevät urheilu- ja kulttuuriharrastuksiin ilmaiseksi.
"Harrastuspassin avulla perheen taloudellinen tilanne ei aiheuttaisi niin suuria esteitä nuoren harrastamiselle", sanoo eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho (sin.) lehdelle.
Passilla nuoret voisivat Terhon mukaan käydä ilmaiseksi tietyn verran vuodessa esimerkiksi uimahallissa, kuntosalilla, museoissa ja elokuvissa.
Passin käyttöönoton ajankohdasta ei ole vielä tarkkaa tietoa, mutta hanke on tarkoitus saada ministerityöryhmän käsiteltäväksi vielä tänä vuonna.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
