Riitta Mustonenmaataloustoimittajienpääsihteeriksi
Kansainvälisen maataloustoimittajaliitto Ifaj valitsi viime viikon konferenssissaan uuden johtoryhmän. Puheenjohtajaksi nimitettiin sveitsiläinen Markus Rediger ja pääsihteeriksi Maaseudun Tulevaisuuden toimittaja Riitta Mustonen.
Mustonen arvelee, että järjestön uusi strategia aiheuttaa runsaasti tehtävää.
Uuden linjauksen mukaan Ifaj:n toiminta laajenisi myös niihin maihin, jotka eivät ole järjestön jäseniä. Uuden verkoston avulla annettaisiin tietoa ja oppia myös järjestöön kuulumattomille maataloustoimittajille.
Esimerkiksi järjestön kongresseihin on parin vuoden ajan tullut mukaan kymmenen toimittajaa kehitysmaista, muun muassa Afrikasta, missä vasta Etelä-Afrikka ja Kenia ovat Ifaj:n jäseniä.
Jäsenyyden edellytys on, että maassa vallitsee lehdistönvapaus.
Järjestön varapuheenjohtajaksi nousi kanadalainen Owen Roberts. Irlantilainen James Campbell jatkaa taloudenhoitajana.
Ifaj:ssa on 32 jäsenmaata eri puolilta maailmaa. Uusimpana jäsenenä järjestöön hyväksyttiin Intia.
Seuraavaksi maataloustoimittajat kokoontuvat vuoden päästä Argentiinassa, ensimmäistä kertaa Etelä-Amerikassa.
MT
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
