Teiden pientareista tullutturvapaikka uhanalaisille kasveille
Suomen luonnonsuojeluliitto ja Suomen ympäristökeskus järjestivät keskiviikkona Hollolassa tilaisuuden, jossa tutustuttiin Hollolan kirkkotien pientareiden monipuoliseen kasvistoon. Professori Pertti Uotila (keskellä) kirjasi kasvihavaintoja muistiin. Jaana Kankaanpää Kuva: Viestilehtien arkistoHOLLOLA (MT)
Teiden varsia ei pidä turhaan niittää, eikä varsinkaan liian aikaisin. Pientaret ovat erinomainen kasvuympäristö sekä lukuisille luonnonkukille että niitä tarvitseville hyönteislajeille.
Mitä myöhemmin teiden varsia niitetään, sitä parempi luonnonkukille. Niistä yhä useampi on maaseudun elinkeinojen muutoksen vuoksi käynyt harvinaiseksi tai uhanalaiseksi.
Usein pientaret niitetään rutiininomaisesti, kasvillisuudesta piittaamatta kesken parhaan kukintakauden.
Asennemuutos on tapahtumassa, tosin hitaasti, toteaa tiedottaja Riku Lumiaro Suomen ympäristökeskuksesta (Syke).
”Viime vuosina pientareiden merkitys on alettu ymmärtää yhä paremmin. Tiehallinnossa niittojen siirtämiseen loppukesäksi on alettu suhtautua myönteisesti, varsinkin arvokkaiden luontokohteiden osalta.”
Tällä hetkellä teiden hoitoa kilpailutettaessa urakkasopimuksiin ei tosin vielä kirjata niittoajankohdaksi loppukesää.
Lumiaro uskoo, että tulevaisuudessa näin tehdään.
Viranomaiset pitävät liikenneturvallisuuden vuoksi usein välttämättömänä, että pientaret niitetään ensimmäisen kerran jo alkukesällä.
”Keski-Euroopassa on yleistynyt sellainen käytäntö, että alkukesällä niitetään vain metrin tai puolentoista levyinen kaistale. Tarpeen vaatiessa myöhemmin kesällä kukinnan päätyttyä niitetään koko piennar”, Lumiaro kertoo.
Samaa käytäntöä hän suosittelee myös Suomeen, jos alkukesän niitto katsotaan jossain kohteessa tarpeelliseksi.
Erityisen vahingollista tienvarsiympäristöjen monimuotoisuudelle on nykypäivän tapa levittää teiden rakentamisen yhteydessä pientarelle mehevää ja ravinteikasta multaa.
Mehevä multa nimittäin pitää varmasti huolen siitä, että kasviston ja hyönteistön monimuotoisuus menetetään, korostaa professori Pertti Uotila Helsingin yliopiston Luonnontieteellisestä keskusmuseosta.
”Meillä alkaa olla samanlaisia, lajistoltaan köyhiä nurmikoita joka paikassa.”
Kasvien lisäksi pientaret ovat tärkeä elinympäristö myös lukuisille hyönteislajeille, toteaa vanhempi tutkija Ilpo Mannerkoski Sykestä.
”Aikainen niitto on hyönteisille erittäin huono asia. Lentävien hyönteisten lisäksi pientareiden luonnonkukkia tarvitsevat hyönteisten toukat, jotka käyttävät niitä kesä–heinäkuussa ravinnokseen.”
Mannerkosken mukaan maatalouden muutoksen myötä teiden varsista on tullut uhanalaisille kasveille ja hyönteisille erittäin tärkeitä elinympäristöjä.
”Tienvarsien etuna on sekin, että pitkät ja suorat tiet ovat eliölajeille hyviä leviämisreittejä.”
Sen sijaan sen harhakäsityksen hän kumoaa, että yhä laajemmalle leviävä lupiini olisi hyvä kasvi hyönteisille.
”Toki pölyttäjät hyötyvät kukkivista lupiineista, mutta harvassa ovat muut hyönteiset, jotka pystyvät lupiinia hyödyntämään. Tavalliset kotimaiset luonnonkukat ovat hyönteisille paljon tärkeämpiä.”
JUHANI REKU
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
