Keskustan työtulo-vähennys kohdentuisi pieni- ja keskituloisille
Keskusta ei hyväksy kokonaisveroasteen kiristämistä eikä suuria veronkevennyksiä. Verojärjestelmän sisältä keskusta kohdentaisi uudelleen 800 miljoonaa euroa, jolla kannustettaisiin työntekoon, yrittäjyyteen ja yritystoimintaan liittyvään riskinottoon.
Ne rahoitettaisiin yritysveropohjaa tiivistämällä (300 miljoonaa euroa), verovähennysoikeuksia rajaamalla (250), ympäristöveroilla (125) ja tupakkaveroa korottamalla (125).
”Ohjelmassa hyväksytään kuntien tulopohjan laajentaminen kiinteistöveron avulla, mutta emme hyväksy sen laajentamista metsään tai maatalousmaahan”, puheenjohtaja Juha Sipilä kommentoi keskustan linjausta.
”Tulolähteen olemassaolosta ei voi verottaa. Se on sama asia, jos konepajassa sormi tai hitsauskone pistettäisiin verolle.”
Keskustan esittämä työtulovähennyksen viilaus tuntuisi käytännössä kaikissa palkansaajien tuloluokissa. Rahaa varattaisiin 450 miljoonaa euroa.
Eniten päätös koskettaisi pieni- ja keskituloisten palkkapusseja. 20 000 ja 30 000 euroa vuodessa tienaavat maksaisivat vuodessa noin 215 euroa vähemmän veroa.
JANNE IMPIÖ
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
