Kojamo kasvatti liikevaihtoa ja vuokratuottoja – laski asuntojensa arvostusta ja tuloksen tappiolle
Kojamon vuokrausaste nousi loppuvuonna yli 94 prosentin ja yhtiö odottaa vuokra-asuntojen niukkuuden johtavan vuokrankorotuksiin ensi vuodesta alkaen.
Kojamon tulos ennen veroja painui roimasti miinukselle ja oli –88,5 miljoonaa euroa. Kuva: LEHTIKUVA / HANNA MATIKAINENVuokra-asuntoyhtiö Kojamo kasvatti heinä–syyskuussa liikevaihtoaan 5,7 prosenttia 112 miljoonaan euroon ja nettovuokratuottoaan 6,3 prosenttia vuoden takaisesta 83 miljoonaan. Vuokrausaste on tänä vuonna noussut prosenttiyksikön 92,7 prosenttiin.
Tulos ennen veroja painui sitä vastoin roimasti miinukselle ja oli –88,5 miljoonaa euroa. Tulokseen sisältyy –142 miljoonan euron nettotulos siitä, että Kojamo laski sijoituskiinteistöjensä käypää arvoa heijastamaan asuntojen hintojen laskua.
Toimitusjohtaja Jani Nieminen totesi katsauksessaan, että liiketoiminta on kehittynyt ennakoidusti ja yhtiön tase säilynyt vahvana.
"Kesän ja syksyn aikana vuokramarkkina on ollut odotetun mukaisesti aktiivinen, ja kumulatiivinen vuokrausasteemme parani. Vuoden kolmannella neljänneksellä vuokrausasteemme nousi yli 94 prosenttiin”, Nieminen sanoi.
Rakentamisen alavire tulee painamaan uusien asuntojen tarjonnan erittäin alhaiseksi lähivuosina. Vuokra-asunnoissa supistuva tarjonta, kaupungistuminen ja maahanmuuton jatkuminen tulevat vaikuttamaan Niemisen mukaan positiivisesti vuokramarkkinaan.
"Supistuva tarjonta sekä kohonneet ylläpidon ja rahoituksen kustannukset näkyvät todennäköisesti vuosina 2024–2025 markkinoilla aikaisempaa voimakkaammin kohoavina vuokrina”, Nieminen totesi.
Kojamolla on meneillään elokuussa julkistettu säästöohjelma, jolla tavoitellaan yhteensä 43 miljoonan euron säästöjä. Henkilöstökulusäästöjä koskevat muutosneuvottelut päättyivät lokakuussa, ja säästöt toteutetaan pääosin lomautuksilla. Muuten säästöjä tavoitellaan muun muassa panemalla uudishankkeet jäihin. Kojamon hallitus on päättänyt, että se ei ensi keväänä esitä osingon jakamista tämän vuoden tuloksesta.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
