”Tuottajien katsottava peiliin”
Porkkanan tuottajahinta on viime vuoteen verrattuna joitakin senttejä korkeampi, mutta kasvullisesti ollaan jäljessä kymmenkunta päivää, arvioi Karotian Arto Hyytiäinen.
”Seuraavat kaksi kuukautta ratkaisevat, kerkeävätkö kaikki tuotteet valmiiksi tänä vuonna. Joka tapauksessa satoa ei pysty kirimään normaaliin. Nähtäväksi jää, onko siitä pois 10 vai 30 prosenttia.”
Forssassa sijaitsevalla Karotialla on porkkanaa 120 hehtaaria. Se on saanut tällä viikolla porkkanasta kilon pussiin pakattuna 74 senttiä.
”Hinta voisi olla 10–15 senttiä korkeampi ilman, että se vaikuttaisi myynteihin, koska tavarasta on jonkin verran niukkuutta.”
Hyytiäinen pitää tilannetta sellaisena, ettei ainakaan hintojen polkemiseen pitäisi viljelijöiden itsensä lähteä. Nyt täytyy pitää omista tienesteistä huoli.
”Totta kai kauppa puolensa pitää, mutta kyllä monta kertaa tuottajat voivat katsoa peiliin tehdessään tarjouksia, jotka eivät kuvasta markkinatilannetta.”
Hyytiäisen mukaan tällaista meininkiä on ollut aika ajoin alalla havaittavissa. ”Hinnoilla koetetaan saada markkinaosuuksia.”
Riitta Ryynänen
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
