Kokoomus esittää turvemaiden raivauskieltoa – puolueen maataloussiipeä ei kuultu valmistelussa
Kokoomus linjasi raivauskiellosta viisi vuotta sitten. Silloin raivausta puolustettiin kiivaasti Brysselissä.
Viisi vuotta sitten kokoomus puolusti turvemaiden raivausta. Nyt puolue linjaa sitä vastaan. Kuva: Pekka FaliKokoomuksen ympäristöohjelma esittää turvemaiden raivauskieltoa. Kiellon aikataulua ohjelmassa ei ole.
Tarkka kirjaus on: Uusia peltoja ja ojitettuja talousmetsiä ei enää synny suoalueille.
Puolue esittää myös, että soiden suojelualueiden verkostoa laajennetaan merkittävästi.
Ympäristöohjelma on luonnos, jota käsitellään puolueessa syksyn mittaan. Puolueen maaseutuvaltuuskuntaa ei ole valmisteluvaiheessa konsultoitu.
"Tämä on keskustelun avaus. Sellaisia elementtejä siinä on, joista varmasti käymme keskustelua", maaseutuvaltuuskunnan puheenjohtaja Janne Sankelo sanoo.
Raivauskiellosta väännettiin EU:ssa vuonna 2013 ja kokoomus taisteli raivauksen puolesta. Sankelo oli mukana puolustamassa raivausta.
"Kokoomus on tehnyt arvion viisi vuotta sitten, että kielto kohtelisi suomalaista maataloutta epäoikeudenmukaisesti suhteessa muihin EU-maihin. En näe perusteita tätä linjausta horjuttaa", Sankelo kommentoi kieltoesitystä.
"Raivauskiellolla olisi vain marginaalinen vaikutus ilmastonmuutoksen hillinnässä, mutta taloudelliset vaikutukset maataloudelle tilatasolla olisivat hyvin kielteiset", hän jatkaa.
Turvemaat ovat ympäristöohjelmissa mukana koska ne sisältävät paljon hiiltä ja niiden muokkaus vapauttaa hiiltä ilmakehään.
Sankelo on myös energiayhtiö Vapon sidosryhmäjohtaja.
Lue myös:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
