Veikkauksen peliautomaatit ja pelipaikat kiinni koronan kiihtymis- ja leviämisvaiheessa
Sulkuprosessi on aloitettu, automaatit ja paikat ovat viimeistään lauantaina kiinni.
Peliautomaatit ja -paikat menevät viimeistään lauantaina kiinni koronan kiihtymis- ja leviämisvaiheessa olevilla alueilla. Kuva: Jouni PorsangerVeikkaus on aloittanut peliautomaattiensa ja pelipaikkojen sulkuprosessin. Automaatit ja paikat menevät viimeistään lauantaina kiinni koronan kiihtymis- ja leviämisvaiheessa olevilla alueilla.
"Olemme seuranneet koronatilanteen kehittymistä ja toimineet viranomaisten ohjeiden mukaisesti. Teimme sulkemiseen liittyvän päätöksen tänään nopeasti sosiaali- ja terveysministeriön linjausten jälkeen", kertoo Veikkauksen kanava- ja myyntijohtaja Jari Heino.
STM:n torstainen ohjeistus on osoitettu määräajalle, joka ulottuu joulukuun puoliväliin saakka.
"Kukaan ei voi vielä tietää, mikä on tilanne kolmen viikon päästä. Yhteiskunnassa käytetään varmasti kaikki mahdolliset keinot tämän taudin toisen aallon taltuttamiseen", sanoo Heino.
Veikkauksella on valmius toimia nopeasti, mikäli alueelliseen koronatilanteeseen tulee muutoksia.
Näillä alueilla pelipaikat ja automaatit suljetaan:
Etelä-Pohjanmaa
Helsinki ja Uusimaa
Kanta-Häme
Kymenlaakso
Länsi-Pohja
Pirkanmaa
Pohjois-Karjala
Pohjois-Pohjanmaa
Päijät-Häme
Satakunta
Vaasa
Varsinais-Suomi
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
