Ukraina iski ennätyksellisen syvälle Venäjälle – kaupunki tunnetaan Kalashnikovien tehtailusta
Ukraina iski lennokein yli tuhannen kilometrin päähän etulinjasta. Iskut kohdistuivat ilmatorjuntajärjestelmiä valmistaviin laitoksiin, kertoo ukrainalaislähde.
Venäjän turvallisuusneuvoston varajohtaja Dmitri Medvedev (toinen vasemmalta) vieraili viime vuonna Kalashnikovin asetehtaalla Izhevskissä. LEHTIKUVA / AFP.Ukrainan tekemässä lennokki-iskussa Venäjän Izhevskiin on kuollut ainakin kolme ihmistä, alueen kuvernööri Aleksander Bretshalov sanoo viestipalvelu Telegramissa.
Bretshalovin mukaan lisäksi yli 35 ihmistä on sairaalahoidossa. Heistä kymmenen on kuvernöörin mukaan kriittisessä tilassa.
Izhevsk sijaitsee yli tuhannen kilometrin päässä sodan etulinjasta. Se on merkittävä sotateollisuuskaupunki. Kaupungissa on lukuisia sotateollisuuden laitoksia, joissa valmistetaan muun muassa hyökkäyslennokeita sekä tunnettuja Kalashnikov-kivääreitä.
Kuvernööri Bretshalov sanoi, että lennokit olivat osuneet teollisuusyritykseen kaupungissa.
Ukrainan mukaan iskut Izhevskissä kohdistuivat lennokkeja ja ilmapuolustusjärjestelmiä valmistaviin laitoksiin. Asiasta kertoi ukrainalainen turvallisuuslähde aiemmin tänään uutistoimisto AFP:lle.
Sosiaalisessa mediassa levisi videoita, joissa näkyi ainakin yksi kaupungin yllä lentävä lennokki sekä rakennus, jonka katto oli liekeissä. Videoiden alkuperää ei ole voitu varmistaa.
Isku on yksi syvimmälle Venäjän alueelle ulottuneista Ukrainan iskuista yli kolme vuotta kestäneen sodan aikana. Izhevsk on Udmurtian pääkaupunki, joka sijaitsee noin tuhat kilometriä itään Moskovasta.
Vastauksena Venäjä iski Huljaipolen kaupunkiin keskisessä Ukrainassa Dnipropetrovskin alueella. Ukrainan asevoimien mukaan iskussa kuoli ja haavoittui ihmisiä, mutta tarkkoja uhrilukuja ei annettu.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

