Toinen kerta toden sanoo? Jääkarusellien ME-yritystä yritetään uudelleen aamulla, yksi ongelma pilasi ensimmäisen yrityksen
Peräti 516-metriä halkaisijaltaan oleva jättikiekko saatiin liikkeelle jo maanantaina.
Suomi saattaa ottaa uudelleen haltuusa jääkarusellien ME:n 516 metrin tuloksella. Kuva: Johannes TervoJääkarusellin ME-yritys jatkuu tiistaina aamulla Lappajärven jäällä. Viikko sitten lauantaina kiekko liikkui vain muutaman metrin kunnes se pysähtyi.
Ongelma liittyi sahauksen tarkkuuteen, kertoi idean isä Janne Käpylehto MT:lle maanantaina alkuillasta.
Hän arvioi, että 1,6 kilometrin kehä saadaan kierrettyä alle kolmessa tunnissa. Onnistuessaan jääkaruselli olisi maailman suurin laatuaan.
Aiempi ennätys on yhdysvaltalaisen Chuck Zwillingin nimissä. Hänen kumppaneineen sahaamansa kiekko oli reilut 400 metriä halkaisijaltaan.
”En juuri nyt ehdi puhua enempää, tässä on tilanne päällä moottorin kanssa. Kiekko on ehtinyt pyöriä jo yli puolet, joten enää ei sen kanssa ole ongelmia”, Käpylehto kertoi maanantaina alkuillasta.
Jääkarusellia pyöritetään perämoottorin voimin.
Uusintayrityksestä kertoi ensimmäisenä Ilkka-Pohjalainen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







