Komission pöytälaatikkoon "piilottama" raportti: maatalouden päästöt kasvussa, maatalouspolitiikka ei ota ilmastovaikutuksia tarpeeksi huomioon
EU:n yhteisessä maatalouspolitiikassa ei ole tarpeeksi työkaluja ilmastonmuutoksen torjuntaan, komissiolle tehty raportti kertoo.Nykyinen EU:n yhteinen maatalouspolitiikka (cap) ei vastaa ilmastonmuutoksen torjuntaan eikä maataloudesta syntyviä kasvihuonekaasupäästöjä ole pystytty kääntämään laskuun tarpeeksi nopeasti, Euroopan komission tilaama raportti kertoo.
Maatalouden ilmastovaikutuksia valaisevassa selvityksessä käsitellään muun muassa kotieläinsektorin päästöjä ja tuotantoon sidottujen tukien vaikutusta niiden kasvuun.
Vuoteen 2016 mennessä maatalouden kasvihuonekaasupäästöt ovat laskeneet vuodesta 1990, mutta nousseet vuodesta 2012. Capissa ole nykyisellään toimenpiteitä, joiden avulla jäsenvaltioita voidaan kannustaa esimerkiksi karjatalouden tai kasvinsuojeluaineiden käytöstä syntyvien päästöjen vähentämiseen.
Valtaosa maatalouden kasvihuonekaasupäästöistä on peräisin karjantuotannosta, ja erityisesti tuotantoon sidottu tuki johtaa päästöjen kasvuun, selvitys sanoo. Maatalouspolitiikkaan, jota paraikaa päivitetään, pitäisi rakentaa sisälle toimenpiteitä, jotka ovat tehokkaita ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi.
Päästöjen vähentämiseksi selvitys kannustaa jokaista jäsenmaata raportoimaan keinonsa kasvihuonepäästöjen vähentämiseksi. Kotieläintiloilla EU-jäsenmaiden pitäisi löytää tehokkaita tapoja, jotta päästöt eivät enää nousisi.
Selvitys oli määrä julkaista alun perin viime vuoden elokuussa. WWF esitti toukokuun alussa EU-komissiolle pyynnön, jossa vaadittiin raportin tulosten julkaisemista. WWF:n mielestä EU-maiden maatalousministereiden pitää ottaa tulokset huomioon cap-uudistuksen valmistelussa. Asiasta kertoi ensin Brysselin maatalousmedia Agra Facts.
Ympäristöjärjestö Greenpeace arvostelee Euroopan komissiota raportin piilottamisesta, sillä tulokset ovat valmistuneet jo viime syksynä. Maatalouskomissaari Phil Hogan vastasi epäilijöille, että uusi maatalouspolitiikan uudistus on menossa oikeaan suuntaan.
Selvityksen on tehnyt komissiolle European Economic Interest Grouping Alliance Environnement.
Lue myös: OECD:n selvitys: Maatalouspäästöjä karsittava nopeasti – kotieläinsektori merkittävin päästölähde
Ympäristö nousee tikun nokkaan EU:n ruokaremontissa – "Mukana on pikkuisen propagandaa"
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

