Kaikki alkoi lammesta
Elämyspihan idea on muotoutunut vähitellen, kun Jarmo Leinosen viljelijävanhemmat alkoivat ensin kaivaa maatilansa alavimpaan kohtaan monttua saadakseen pelloille parempaa pintamultaa. Elettiin 1970-lukua.
Syntyi lampi, jota nyt on vaikea edes tekolammeksi tunnistaa.
Syvimmältä kohdaltaan se on kuusi metriä, ja vesi niin puhdasta, että kirjolohet, ravut ja uimarit viihtyvät sulassa sovussa.
”Vuonna 1990 avattiin kirjolohen ongintamahdollisuus matkailijoille. Perheet tulivat, isät kalastivat ja muu perhe kiersi maatilalla karjaa, lemmikkikoiria ja kissoja katsomassa”, Leinonen muistelee.
Vuonna 1995 karja lähti, ja navettaan muutti talveksi eksoottisempia eläimiä, kuten emuja.
Kuuluisaksi tila tuli, kun karhu kävi siellä sian kimppuun vuonna 1996. Sen jälkeen sudet ovat kahdesti päässeet lampaisiin käsiksi, mutta sittemmin pahoilta petovahingoilta on vältytty.
”Kyllä meillä on havainnot kolmesta karhusta tältäkin keväältä, mutta eivät ne ole eläimiä hätistelleet”, Leinonen kertoo.
LIISA YLI-KETOLA
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
