Tulevaisuusasiakirja vaati viilauksia: Eteläpohjalaiset eivät halunneet palstaviljelijöitä MTK:hon
MTK:n liittokokous hyväksyi tulevaisuusasiakirjan.
Muutaman eteläpohjalaisen esityksestä MTK:n tulevaisuusasiakirjasta poistettiin maininta palstaviljelijöistä mahdollisina uusina jäseninä. Kuva: Lari LievonenMTK:n liittokokous hyväksyi perjantaina maa- ja metsätaloustuottajajärjestön tulevaisuusasiakirjan parilla muutoksella.
Muutaman eteläpohjalaisen esityksestä asiakirjasta poistettiin maininta palstaviljelijöistä mahdollisina uusina jäseninä.
"Me olemme ammattilaisten järjestö", Mervi Piispanen perusteli.
Esitys sai sekä kannatusta että ihmettelyä. Äänestyksessä voitti lopulta vaihtoehto, jossa palstaviljelijöitä ja vastaavia toivotaan kannattajajäseniksi.
Kannattajajäseniä järjestön säännöissä ei kylläkään mainita. Sen sijaan kannattajayhteisöjä on.
Sääntöjen mukaan kuka vain voi liittyä henkilöjäseneksi, jos yhdistyksen johtokunta hyväksyy. Niin on esimerkiksi MTK-Helsingissä, joka kokoaa yhteen maa- ja metsätaloudesta sekä maaseudusta kiinnostuneita.
Toinen muutos koski jatkuvuutta yli sukupolvien. Siihen lisättiin maininta uudistiloista yhtenä elinkeinon jatkumisen muotona.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
