Olli Rehn: Joko tehdään tiiviimpi liitto tai euro hajoaa
EU:n talouskomissaarin mielestä yhteisvastuuta voidaan lisätä vasta sen jälkeen kun EU on saanut lisää valtaa puuttua jäsenmaiden budjetteihin ja pankkien toimintaan.BRYSSEL (MT)
EU:n talouskomissaarin Olli Rehnin mukaan tänään ja huomenna Brysselissä huippukokousta pitävien EU-johtajien on päätettävä halutaanko eurovaluutta pitää kasassa.
”Nyt ollaan tienhaarassa. Joko rakennetaan tiiviimpi talousliitto ja pankkiunioni, tai annetaan euron pikku hiljaa hajota”, Rehn sanoi keskiviikko-iltana.
”Pankkien valvonta täytyy siirtää Euroopan keskuspankille Frankfurtiin ja EU:lle pitää antaa lisää valtaa puuttua jäsenmaiden budjetteihin. Vasta sen jälkeen voidaan puhua pankkien pääomittamisesta tai yhteisistä velkakirjoista”, talouskomissaari painottaa.
EU-presidentti Herman Van Rompuy julkisti aiemmin tällä viikolla oman samansuuntaisen esityksensä. EU-maiden päämiesten on tarkoitus keskustella esityksistä tämän illan ja ensi yön aikana.
Rehnin mukaan kokouksessa ei kuitenkaan tehdä vielä varsinaisia päätöksiä. ”Kyse on nyt enemmän keskustelun avauksesta, mutta jonkinlainen yhteisymmärrys tulevasta suunnasta tarvitaan.” Esimerkiksi Italian pääministeri Mario Monti on sanonut, että huippukokousta jatketaan tarvittaessa vaikka maanantai-aamuun, jos tuloksia ei muuten synny.
”Kun keskustelee Italian ja Espanjan johtajien kanssa, ei paljon naurata. He kokevat tekevänsä kaikkensa, mutta eivät saa muilta lainkaan vastakaikua esityksilleen.” Italiassa on Rehnin mukaan esimerkiksi juuri hyväksytty pitkälle menevä työreformi ja eläkeuudistus.
Euroalueen tiivistämisen lisäksi huippukokouksessa on tarkoitus hyväksyä noin 130 miljardin euron kasvuohjelma, johon kuuluu muun muassa Euroopan investointipankin pääoman kasvattaminen ja EU:n rakennerahojen uudelleenkohdennuksia.
Rehnin mukaan myös maaseudun elinkeinot on huomioitu kasvuohjelmassa. Rahoituksen osalta päätökset tehdään vasta EU.n budjettikehysneuvottelujen yhteydessä loppuvuonna.
”Kestävää kasvua ei kuitenkaan voi syntyä, ellei pankkisektorin ja rahoitusmarkkinoiden ongelmia saada saada ensin ratkaistua”, Rehn muistuttaa.
Keskustan Brysselin osastossa
parikymmentä jäsentä
Rehn puhui keskiviikkona keskustan Brysselin paikallisyhdistyksen järjestämässä keskustelutilaisuudessa.
Tämän vuoden maaliskuussa perustetussa puolueosastossa on parisenkymmentä jäsentä. Puheenjohtaja Anna Rankin mukaan yhdistys järjestää EU-politiikkaan liittyviä tapahtumia ja osallistuu normaalisti puolueen toimintaan. Syksyllä suomalaisten puolueiden Brysselin osastot järjestävät yhteisen tilaisuuden Belgian kunnallisvaaleihin liittyen. Ainakin kokoomuksella, SDP:llä ja RKP:llä on toimintaa Brysselissä. Kaikkiaan kaupungissa asuu reilut 3 000 suomalaista.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
