itse tehden säästät
Pienten lasten valmisruokiin kuluu paljon rahaa. Kun teet soseet, keitot, puurot ja kiisselit itse, säästät huomattavasti.
Lastenruokien valmistus on helppoa.
Esimerkiksi soseita kannattaa tehdä kerralla paljon ja pakastaa myöhempää käyttöä varten. Ne säilyvät oikein säilytettyinä jääkaapissakin jonkin aikaa.
Näin paljon maksaa
Ostan valmiina Teen itse
Lasten puuro 1 annos 0,80 0,10
Lasten peruna-porkkanasose 1 annos 0,45 0,10
Marjakeitto 1 l 1,80 1,00
Marjarahka 1 kg 4,95 3,20
Suklaavanukas 1 l 5,95 1,30
Hampurilainen 1 kpl 1,00 0,70
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
