Pitää alentaa myös puun myyntiveroa
Kun nyt maamme hallitus on voimakkaasti alentamassa yritysten ja eri osinkotulojen verotusta, olisi oikea aika alentaa perustelluista syistä puunmyynnin verotustakin.
Metsätalous maksaa aivan kohtuuttoman suurta pääomatulojen mukaista verotusta. Nykyinen 30 prosentin vero puun myynnistä ja yhtiöiden sekä muiden ostajien tavoittelemien suurten puukauppojen 32 prosentin vero yli 50 000 euron puunmyynneistä ovat käytännössä suurimmat esteet puun saatavuudelle ja koko metsäklusterin työllisyydelle.
Korkea verotus puun myymisestä koetaan jarruna, joka estää varmasti myös metsien kasvatushakkuita, jotka olisi tehtävä ajallaan. Puun myyntiveron alennus olisi kaikkein nopeimmin työpaikkoja maaseudulle ja heijastusvaikutuksina kautta maan eri elinkeinoihin tuottava sijoitus.
Tämän veron alennuksen vaikutukset ulottuisivat muun muassa kuljetuselinkeinoihin, metalliteollisuuteen, konekorjaamoihin sekä kotimaisen puuenergian käytön edistämiseen.
Toivon, että nyt eduskunta ja hallitus huomaavat tämän mielestäni kaikkein nopeimmin ja laaja-alaisemmin työllisyyttä edistävän ja eri elinkeinoihin myönteisesti kotimaista tuotantoa turvaavan veropoliittisen ratkaisun seuraukset.
Ja näiden perusteella alentavat puun myynnin verotuksen ainakin muun yritystoiminnan nyt alennettavalle verotuksen tasolle samanaikaisesti.
Tällä hetkellä Suomen puun myyntitulojen verotus lienee kansainvälisesti eräs korkeimpia ellei suorastaan korkein. Se muodostaa myös yhden lisäkustannuksen metsäteollisuuden vientimarkkinoille.
Lauri Oinonen
Mhy Keski-Suomen valtuutettu
Keuruu
Puun myyntitulojen
verotus lienee
kansainvälisesti eräs korkeimpia.«
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
