Verkkolehti: Venäjän lihasektori ei säästyne konkursseilta
Euraasian taloudellinen tutkimuslaitos ennustaa Venäjän lihasektorille konkurssien aaltoa.
Venäläiset kuluttajat joutuvat säästämään ruokamenoista, minkä vuoksi maahan on syntymässä ylituotantoa sianlihasta. Kuva: Jaana KankaanpääNoin neljännes sianlihan ja 15 prosenttia siipikarjan tuottajista sekä viidennes lihaa jalostavasta teollisuudesta voi joutua konkurssiin vuoteen 2018 mennessä, ennakoi Euraasian taloudellinen tutkimuslaitos. Sen tiedoista uutisoi viime viikolla Global Meatnews -verkkosivusto.
Venäläisten on ollut pakko säästää talouspakotteiden ja ruplan arvon heikkenemisen vuoksi ruokamenoistaan. Siipikarjan ja sianlihan tuotanto kilpailevat nyt kuluttajista ja lihateollisuuden on pakko kiireesti kehittää edullisempia tuotteita.
Venäjän liha-alan yhdistyksen puheenjohtaja Mushegh Mamikonyan varoittaa, että ulkomaisen kilpailun kadottua kaupan hyllyiltä kilpailu kotimaisen liha-alan kesken tiukentuu.
Lihan vienti Venäjälle putosi vastapakotteiden vuoksi viime vuonna 700 000 tonniin, kun vuonna 2013 vientiä oli 2,3 miljoonaa tonnia.
Samaan aikaan lihan myynti Venäjän markkinoilla putosi 10,8 miljoonasta 10 miljoonaan tonniin. Sen ennakoidaan putoavan tänä vuonna edelleen 600 000 tonnilla.
Kun tuotantoa on liikaa, hinnat putoavat. Normaalisti tätä paikattaisiin tuonnilla, mutta nyt se ei ole mahdollista, Mamikonyan totesi Global Meatnewsille.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
