Vuoden matkakirjaksi valittiin Kansallispuistojen kutsu
Teos tarjoaa vinkkejä patikointireissuille, henkeäsalpaavia maisemia sekä tarinointia eräreissuilta.
Kansallispuistojen kutsu -teos syntyi kirjailijan kiinnostuksesta kansallispuistoja kohtaan sekä isän ja pojan yhteisestä harrastuksesta.Tomi Kontion teos Kansallispuistojen kutsu on valittu Vuoden matkakirja 2020. -palkinnon saajaksi. Palkinnon jakoi matkailulehti Mondo.
Perustelujen mukaan Kontion teos on kirja kaikille luonnossa liikkuville.
“Kontio on kaupunkilaismies, josta sukeutui harrastajaretkeilijä. Hän kertoo puistojen reiteistä ja näkymistä, mutta osa teksteistä kuvaa Kontion elämää, sanailua perheen kanssa ja paikallishistoriaa. Joskus nämä osiot ovat arkisia, parhaimmillaan koskettavia ja oivalluksia herättäviä. Kirjailijan ottamat hyvät kuvat sekä isän ja pojan yhteisyyden tuntu ilahduttavat. Inspiroiva teos”, Mondo-lehden palkintoraati toteaa tiedotteessa.
Kansallispuistojen kutsu syntyi kirjailijan kiinnostuksesta kansallispuistoja kohtaan sekä isän ja pojan yhteisestä harrastuksesta.
“Pohdin asiaa tovin. Lopulta aloin lämmetä idealle. Olin kuitenkin hieman epävarma. Hyviä kansallispuistokirjoja ja retkeilyoppaita on melko paljon. Kun tuskailin asiasta kirjailijakollegalleni Laura Lindstedtille, hän kuittasi asian suurin piirtein näin: ”Sinähän olet runoilija. Jo se takaa, että kirjasta tulee omanlaisensa”, Kontio perustelee kirjaideaa teoksensa esipuheessa.
Mondo on jo 18 vuoden ajan palkinnut Suomessa ilmestyvistä matkakirjoista parhaan. Toimituksen raati valitsee voittajan vuoden aikana tietoonsa tulleista, matkailuun liittyvistä kirjoista.
Tomi Kontio on runoilija ja kirjailija. Hänen ja Markku Kaskelan yhdessä kirjoittama Vaelluksia Italiaan on Vuoden matkakirja 2019.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat

