Svensk Jakt: Ruotsissa käydään nyt oikeutta afrikkalaisen sikaruton korvauksista
Karl Hedinin sahoilla on tuoreen hallinto-oikeuden päätöksen mukaan oikeus korvauksiin, jotka aiheutuivat afrikkalaisen sikaruton aiheuttamista tappioista.Kun ponnistelut afrikkalaisen sikaruton pysäyttämiseksi Västmanlandin Fagerstan metsissä olivat loppumassa Ruotsissa, vahinkoja kokeneita yksityishenkilöitä ja yrityksiä pyydettiin jättämään korvaushakemuksia taloudellisista menetyksistä.
Yksi viranomaisten rajoitusten kohteena olevista yrityksistä oli Ab Karl Hedin, jolla on useita sahoja ja jolle Västmanlandin metsät ovat tärkeä raaka-ainelähde.
Karl Hedin pyysi valtiolta korvauksia hieman yli 28 miljoonaa kruunua eli noin 2,5 miljoonaa euroa. Tappiot syntyivät, kun Ruotsin maatalousvirasto kielsi kaiken toiminnan afrikkalaisen sikaruton tartunta-alueella. Tämä johti siihen, ettei hakkuusopimuksia voitu noudattaa ja sahat joutuivat työskentelemään vajaateholla.
Ruotsin maatalousvirasto kieltäytyi maksamasta sahalle korvauksia, koska rajoitukset eivät koskeneet suoraan sahoja.
Jönköpingin hallinto-oikeus on nyt päätynyt erilaiseen ratkaisuun. Sen mukaan yhtiö on kyennyt osoittamaan, että sillä oli alueella hakkuutöitä, joihin rajoitusvyöhykettä koskeva päätös vaikutti, ja jotka lopulta vaikuttivat sahojen tuotantomääriin.
Hallinto-oikeus ei määritä korvauksen suuruutta, vaan kumoaa nyt vain maatalousviraston tekemän päätöksen. Päätöksestä voi valittaa hovioikeuteen.
Svensk Jakt: Hedins bolag har rätt till ersättning efter afrikansk svinpest
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat









