Tavoitteena valtakunnallinen hanke kotimaisen luonnonkalan käytön edistämiseen
Kalastaja Jukka Malinen selvittelee talkootyönään alan toimijoiden ja viranomaisten kanssa edellytyksiä valtakunnalliselle hankkeelle, joka lähtisi käytännön toimin edistämään kotimaisen luonnon kalan käytön lisäksi syrjäseutujen tasapuolista kohtelua.Ilomantsi
Jukka Malinen on selvitellyt talkootyönään edellytyksiä lisätä kotimaisen kalan käyttöä valtakunnallisen hankkeen avulla. Kuva: Ilpo Paananen”Luonnonkalan panostaminen toisi lisäarvoa huoltovarmuudelle. Tilanne on ollut esillä, mutta tähän ei olla reagoitu millään tavalla,” Jukka Malinen sanoo.
Kalanviljelykasvattamot ovat rannikolla, eikä niiden sisämaahan perustamiseen saa ympäristölupia. Kiertovesilaitoksiin on sisämaassa upotettu rahaa, mutta niiden kannattavuus on heikkoa.
Malisen ajama hanke tähtää lisäksi hoitokalastuksen edistämiseen, johon kuuluu myös vesienhoito. Hoitokalastus korostuu matalissa ja kuormittuvissa vesistöissä, joita on Suomessa paljon.
”Ekologisesta arvopohjasta puhutaan paljon, mutta edelleen meillä syödään lähinnä ulkomaista kasvatuskalaa.”
Malisen käsityksen mukaan luonnonvesistä kalastaminen lienee marjojen ja sienien keräämisen ohella aidointa alkutuotantoa. Myynnissä olevista kaloista ihmisravinnoksi tulee jopa yli 70 prosenttia ulkomailta ja tuontikalana on pääasiassa Norjan kasvatuslohi. Kalansyönnin osalta suhde tulisi olla päinvastainen nykytilanteeseen verrattuna eli 70 prosenttia ja siitä mahdollisimman paljon luonnonkalaa.
”Tämä olisi parasta ekologista ja kestävää kehitystä.”
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat



