Peli kovenee työehtosopimusneuvotteluissa – Teollisuusliitto uhkaa mekaanisen metsäteollisuuden yrityksiä laajalla saarrolla
"Emme ole tehneet vielä mitään päätöksiä siitä, että lähdettäisiin joihinkin toimiin erillisiä yrityksiä kohtaan", Teollisuusliiton varapuheenjohtaja Turja Lehtonen sanoo.
Tämän vuoden lopussa päättyvän valtakunnallisen mekaanisen metsäteollisuuden työehtosopimuksen piiriin ovat kuuluneet muun muassa sahat, höyläämöt, vaneri- ja puutalotehtaat. Kuva: Kari SalonenTyöntekijöitä edustava Teollisuusliitto painostaa Suomen Yrittäjien (SY) mukaan yrityksiä entistä kovemmin keinoin hyväksymään liiton esittämän työehtosopimuksen.
SY:n työmarkkinajohtaja Janne Makkula kertoo, että yrityksissä Teollisuusliiton toiminta koetaan erittäin härskinä. Liiton esittämää työehtosopimusta pidetään sanelusopimuksena, joka on monessa asiassa kohtuuton yritysten kannalta.
Teollisuusliitto on lähestynyt yrityksiä viestillä, jossa varoitetaan laajasta saarrosta.
Metsäteollisuusyritys, joka ei halua nimeään julkisuuteen, on saanut Teollisuusliitolta seuraavanlaisen viestin:
”Valmistelu laajasta saarrosta on käynnissä. Tarvitsen esittämästämme työehtosopimuksesta Teollisuusliitto/Pro hyväksynnän torstaihin 9.12. klo 15.00 mennessä. Näin emme laita valmisteltuja toimenpiteitä liikkeelle."
Saarto tarkoittaa työmarkkinakielessä tukilakon kaltaista työtaistelua, jossa muiden yritysten työntekijät kieltäytyvät työskentelemästä saarron alaisen yrityksen kanssa.
Teollisuusliiton varapuheenjohtajan Turja Lehtosen mukaan liitto on lähestynyt yrityksiä neuvottelukutsulla ja sen mukana on lähetetty esitys, miltä pohjalta työehtosopimuksesta voitaisiin lähteä keskustelemaan.
"Hyvin useat yritykset ovat vastanneet, että aloitetaan neuvottelut. Sitten on joitakin yrityksiä, jotka ovat vastanneet, että he eivät halua käydä minkäänlaisia neuvotteluja meidän kanssamme."
Teollisuusliitolla on neuvoteltavana mekaanisessa metsäteollisuudessa 200 yrityskohtaista työehtosopimusta. Lehtosen mukaan nyt on auki kaikkiaan 70 neuvottelupöytää.
"Emme ole tehneet vielä mitään päätöksiä siitä, että lähdettäisiin joihinkin toimiin erillisiä yrityksiä kohtaan", hän toteaa.
Teollisuusliiton toiminnan Lehtonen sanoo olevan täysin normaalia, kun pyritään saamaan neuvottelukontakti työnantajan kanssa uudessa tilanteessa, missä alalle ei ole syntymässä enää yleissitovaa työehtosopimusta.
Teollisuusliitto on mukana valtakunnallisessa mekaanisen metsäteollisuuden työehtosopimuksessa, joka päättyy tämän vuoden lopussa. Sopimuksen piiriin ovat kuuluneet muun muassa sahat, höyläämöt, vaneri- ja puutalotehtaat.
Uuden kauden työehdoista neuvotellaan nyt yrityskohtaisesti, kun Metsäteollisuus ry päätti irtautua työehtosopimusneuvotteluista viime vuoden lopulla.
Lue lisää:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat


