Stora Enso supistaa tuotantoa ja vähentää 520
Stora Enso sulkee pysyvästi Ruoveden aaltopahvipakkaustehtaan Suomessa ja paperikoneen Hylten tehtaalla Ruotsissa. Lisäksi metsäyhtiö tehostaa toimintojaan usealla muulla tehtaalla.Stora Enso suunnittelee vähentävänsä 520 työntekijää Suomessa, Ruotsissa ja Puolassa. Suomessa yhtiö aikoo sulkea Ruoveden aaltopahvipakkaustehtaan, jossa työskentelee 60 henkilöä.
Yhtiön suunnitelmissa on myös supistaa toimintoja Heinolan, Inkeroisten ja Porin kartonkitehtailla enintään 100 työpaikan verran. Myös Varkauden sahalta vähennetään väkeä.
Suurimmat supistukset kohdistuvat Ruotsiin, jossa suljetaan muun muassa paperikone Hylten tehtaalta.
Sulkemiset ja muut kannattavuutta parantavat toimenpiteet laskevat yhtiön kustannuksia vuosittain 36 miljoonaa euroa, yhtiö arvioi tiedotteessaan.
Stora Enso julkisti tänään kolmannen vuosineljänneksen katsauksen, jonka mukaan tulos ennen veroja kohosi hieman yli sata miljoonaa euroa voitolle. Vuosi sitten vastaavaan aikaan tulos oli noin 15 miljoonaa euroa miinuksella.
Yhtiön liikevaihto putosi hieman vuodentakaisesta. Liikevaihtoa kertyi heinä–syyskuussa noin 2,7 miljardia euroa.
Toimitusjohtaja Jouko Karvisen mukaan vuoden kolmas neljännes sujui hieman odotuksia paremmin.
”Meidän tulee jatkaa tällä tiellä ja lisätä vauhtia. Tänään julkistetut kaikkia liiketoimintoja koskevat uudet kannattavuuden parantamiseen tähtäävät suunnitelmat ovat henkilöstöllemme raskaita, mutta ne ovat myös edellytys yrityksen muutoksen vastuulliselle toteuttamiselle”, Karvinen totesi.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
