Syke: kesän sinileväkausi alkoi rauhallisesti
Suomen ympäristökeskus Syke julkaisi kesän ensimmäisen sinilevätiedotteen.
Sinilevähavaintojen määrä on alkukesälle tyypilliseen tapaan ollut maltillinen. Kuva: Jaana KankaanpääSinilevähavaintojen määrä on alkukesälle tyypilliseen tapaan ollut maltillinen, kertoo Suomen ympäristökeskus Syke kesän ensimmäisessä sinilevätiedotteessaan.
Sisävesillä on havaittu paikoittain hieman sinilevää, pääosin Etelä-Suomessa. Kahdella sisävesien valtakunnallisen sinileväseurannan havaintopaikoista havaittiin runsaasti sinilevää. Hieman sinilevää havaittiin 15:llä havaintopaikalla.
Sisävesien sinilevähavaintoja on Syken mukaan tehty kuluneella viikolla enimmäkseen Etelä-Suomessa, mutta myös Keski-Suomessa sekä yksittäinen havainto eteläisessä Lapissa.
Valtakunnallisessa sinileväseurannassa on kaiken kaikkiaan 246 aktiivista sisävesien havaintopaikkaa.
Rannikkoalueilla sinilevää on sen sijaan havaittu jopa ajankohtaan nähden hieman vähemmän. Valtakunnallisen sinileväseurannan rannikon havaintopaikoilla ei ole kuluneella viikolla havaittu runsaasti levää.
Hieman sinilevää havaittiin vain kahdella rannikon havaintopaikalla. Merialueilla valtakunnallisessa sinileväseurannassa on 69 aktiivista havaintopaikkaa.
Merialueilla valtakunnallisessa sinileväseurannassa on 69 aktiivista havaintopaikkaa.
Avomerialueilla ei ole Syken mukaan toistaiseksi havaittu merkittäviä leväesiintymiä.
Syken mukaan kuluvalla viikolla epävakainen sää on estänyt kattavien satelliittihavaintojen teon pohjoisella Itämerellä.
Suomenlahdella sinilevää havaittiin pieniä määriä veteen sekoittuneena. Selkämerellä, Saaristomerellä ja Ahvenanmerellä ei sinileväesiintymiä havaittu lainkaan.
Tähän aikaan kesästä vedessä voi esiintyä myös havupuiden siitepölyä, mikä saattaa muistuttaa sinilevää, Syke muistuttaa. Vettä kannattaa siis tarkastella huolella ennen uimista.
Valtakunnallinen sinileväseuranta toteutetaan osana ympäristön tilan seurantaa yhteistyössä Suomen ympäristökeskuksen (Syke), Ely-keskusten sekä kuntien ympäristö- ja terveysviranomaisten kesken.
Seuranta perustuu pintaveteen nousseiden sinileväesiintymien havainnointiin. Sen tarkoitus on antaa yleiskuva sinilevätilanteesta eri vesistöissä.
Syken mukaan seurantaan kuuluu lähes 400 vakiohavaintopaikkaa eri puolilta maata sisävesiltä, rannikolta ja saaristosta.
Suomen ympäristökeskuksen ylläpitämässä Järvi-meriwikissä kansalainen voi perustaa oman havaintopaikan ja tallentaa sille sinilevähavaintoja tai tehdä yksittäisiä havaintoja vesistöillä liikkuessa.
Syken mukaan kuluvalla viikolla Järvi-meriwikin ja Vesi.fi:n kautta saatiin yhteensä 38 kansalaishavaintoa.
Havainnot sinilevästä voi toimittaa älypuhelimissakin toimivan Havaintolähetti-sovelluksen avulla.
Ilmoitetut havainnot näkyvät valtakunnallisella sinilevähavaintokartalla ja tukevat valtakunnallista sinilevätilanteen arviointia. Myös havainnot siitä, että sinilevää ei ole, ovat tärkeitä, Syke muistuttaa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat







