
Hyviä uutisia marjastajille: Mustikkasadosta tulossa keskinkertaista parempi, hillan satonäkymät erinomaiset
Mustikka kypsyy poimittavaksi lähiaikoina eteläisessä Suomessa.
Mustikan pölytystulos oli tänä vuonna hieman tavanomaista parempi. Marjat kypsyvät pian tai ovat jo paikoin kypsyneet poimittavaksi eteläisessä Suomessa. Kuva: Pekka FaliTämän vuoden mustikkasadosta on tulossa hieman keskinkertaista parempi, kertoo Luonnonvarakeskus Luke.
Mustikka kypsyy eteläisessä Suomessa poimittavaksi heinäkuun puolessa välissä.
Paikoin siniposkiseksi kypsyneitä marjoja saattaa löytää jo riittävästi esimerkiksi mustikkapiirakan täytteeksi.
Keskimäärin kuusi kukkaa kymmenestä on pölyttynyt Luken laskemissa yli 400 koeruudussa raakileeksi. Pölytystulos on hieman tavanomaista parempi.
Myös syksyn puolukkasato näyttää lupaavalta. Puolukan kukinta on päättynyt pohjoisimpia alueita lukuun ottamatta, ja kukkia on ollut tähän mennessä lasketuissa koeruuduissa keskimäärin runsaasti.
Mustikan vanavedessä heinäkuun puolen välin jälkeen soilla kypsyy runsas hillasato.
Myös lakaksi ja suomuuraimeksi kutsun marjan satonäkymät ovat Pohjois-Suomessa erinomaiset.
Suomuuraimen kukinta oli runsas ja pölytystulos erinomainen, Luke kertoo.
Raakileita on runsaasti: kukista keskimäärin 70 prosenttia päätyi raakileeksi asti.
"Tavanomainen pölytystulos jää 30 prosenttiin. Raakileiden määrä on erittäin runsas, myös avosoilla. Pohjois-Suomen pääsato kypsynee laajoilla alueilla poimittavaksi heinäkuun puolen välin jälkeen", Luken erikoistutkija Rainer Peltola kertoo.
Marjahavaintoja voi seurata Luken ja Suomen 4H-liiton yhteistyössä ylläpitämästä palvelusta.
Nappaa tästä talteen marjaisat reseptit:
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat


