Venäjä perusti uuden kansallispuiston Suomen lähelle
Hiipinän kansallispuisto jää kaivoshankkeilta rauhaan. Poronhoito jatkuu alueella.Venäjä on perustanut helmikuussa kaksi uutta kansallispuistoa, kertoo ympäristöministeriö. Uusista puistoista toinen, Hiipinän kansallispuisto, sijaitsee Suomen lähellä Murmanskin alueella.
Toinen, Kodarin kansallispuisto, sijaitsee Siperiassa Baikalin alueella.
Hiipinän kansallispuistoon Kuolan niemimaan keskiosiin on Suomen rajalta matkaa noin 100 kilometriä.
Puisto kattaa yli 84 000 hehtaaria tunturiluontoa, lumenviipymäalueita, pohjoista havumetsää ja tundraa.
Hiipinä on jo nyt verrattain suosittu luontomatkailukohde.
Alueen suojelua on viivästyttänyt keskustelu kaivoshankkeista. Hiipinätunturin eteläpuolella sijaitsee suuri apatiittikaivos.
Alueen taloudellinen hyödyntäminen ei kuitenkaan lopu kokonaan, sillä saamelaiset harjoittavat alueella porotaloutta, kertoo Venäjän luonnonvara- ja ympäristöministeriö.
Hiipinän kansallispuisto liittyy osaksi niin sanottua Fennoskandian vihreää vyöhykettä, joka koostuu Suomen, Norjan ja Venäjän rajaseutujen suojelualueista.
Suomi on tehnyt pitkään yhteistyötä Venäjän kanssa luonnonsuojeluverkoston kehittämisessä.
Monilla Itä-Suomen kansallispuistoilla on kumppanipuisto Venäjän puolella. Hiipinän kumppaniksi kaavaillaan Suomen Lapin kansallispuistoja.
Hiipinän ja Kodarin kansallispuistot ovat jatkoa Venäjän viime vuonna viettämän ympäristövuoden hankkeille. Maahan perustettiin useita uusia luonnonsuojelualueita, muun muassa Laatokan saariston kansallispuisto ja Itäisen Suomenlahden luonnonpuisto.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

