Puristaminenparantaa puuta
Pinnan puristaminen parantaa männyn ja kuusen ominaisuuksia ympäristöystävällisesti. Diplomi-insinööri Lauri Rautkari väittelee aiheesta viikon kuluttua Aalto-yliopistossa.
Rautkarin mukaan kuusen ja männyn ominaisuuksia voidaan parantaa teollista käyttöä varten. Hän vertaa puun pinnan puristamisen menetelmiä tekstiilien mankeloimiseen tai höyryraudalla silittämiseen.
”Lattialankun, pinnan puristamisella on puuhun samankaltaisia vaikutuksia kuin mankeloinnilla on lakanaan”, kertoo Rautkari.
Puun pinnan puristaminen muuttaa sen pintaa kovemmaksi. Kovuus kasvaa noin sata prosenttia, riippuen puristuksen määrästä.
Silloin massiivipuu vastaa kovuudeltaan ja kestävyydeltään sellaisia puulajeja kuten tammi tai pyökki.
Tiiviimpi, yhtenäinen pinta hylkii kosteutta. Puristaminen tuo lisäksi pihkan puun pinnalle. Syntyy suojaava kalvo, joka vielä osaltaan hylkii likaa ja kosteutta.
Puu ei puristuksen jälkeen välttämättä kaipaa enää jälkikäsittelyä, joten tuotantokustannukset pienenevät. Menetelmä on lisäksi ympäristöystävällinen.
MT
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
