Seppo Vuokko tylytti Luontopaneelia Metsälehdessä – kirjoituksesta tehtiin kantelu, nyt tuli päätös
Biologi Seppo Vuokon kirjoituksesta tehtiin kantelu Julkisen sanan neuvostoon. Kommentin otsikossa todettiin, että Luontopaneelin luontokatoraportti on roskaa.
Metsälehdessä viime joulukuussa julkaistusta kirjoituksesta kanneltiin Julkisen sanan neuvostoon. Kuva: Jarmo PalokallioJulkisen sanan neuvosto käsitteli tämän viikon kokouksessaan Metsälehden verkkolehdessään 12.12.2023 julkaisemaa kommenttikirjoitusta, jonka oli laatinut lehden pitkäaikainen avustaja, biologi ja tietokirjailija Seppo Vuokko.
Kirjoituksessaan Vuokko kritisoi kärjekkäästi Suomen Luontopaneelin tuoretta, metsien tilaa sivunnutta raporttia. Kirjoituksen otsikko on ”Kommentti: Luontopaneelin luontokatoraportti on roskaa”. Myöhemmin lehti julkaisi Luontopaneelin vastineen, kahden tutkijan vastauksen sekä avustajan uuden kirjoituksen, jossa tämä täsmensi näkemyksiään.
Kirjoituksesta oli kanneltu Julkisen sanan neuvostoon muun muassa tekstissä epäiltyjen asiavirheiden vuoksi. Kantelussa oli eritelty ja argumentoitu kymmenen virheelliseksi kerrottua kohtaa.
Neuvosto katsoi, että Metsälehti ei ole rikkonut hyvää journalistista tapaa. Se totesi, että yleisö pystyi kommenttikirjoituksen luonteen ja sisällön perusteella tunnistamaan tekstin mielipiteiksi ja tulkinnoiksi. ”Niinpä neuvosto ei tarkastele kantelussa yksilöityjä kohtia asiavirheinä. Kirjoittaja esitti tulkinnoilleen myös perusteluja, joiden painavuutta yleisö pystyi itse arvioimaan. Osa tulkinnoista oli ymmärrettävissä kärjistyksiksi, jollaiset ovat mielipiteitä sisältävissä teksteissä sallittuja. Lehti ei laiminlyönyt lähdekritiikkiä kirjoituksen julkaistessaan”, päätöksen perusteluissa todetaan.
Metsälehti: Kommentti: Luontopaneelin luontokatoraportti on roskaa
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat






