Talvileimikoista ostetaan tukkia
Talvileimikoihin siirtyminen ei ole lisännyt harvennuspuun menekkiä. Yhtiöiden ostomiehet juoksevat edelleen päätehakkuiden perässä.”Onneksi saatiin talvi ajoissa. Talvileimikoihin siirtyminen helpottaa tukkipulaa”, sanoo metsäpäällikkö Jorma Länsitalo Stora Ensosta.
Puukauppa on käynyt syksystä lähtien poikkeuksellisen tasaisesti. Siitä huolimatta sahat eivät ole saaneet riittävästi tukkia.
”Kisa kelirikkoleimikoista oli kova. Toivomme, että puukauppa käy vuodenvaihteen yli ilman rytminmuutosta.”
Viime viikkojen aikana puukauppa on osoittanut piristymisen merkkejä. Jouluna ihmisillä on kuitenkin muuta mietittävää.
Metsänomistajien toive talviharvennuksista näyttää siirtyvän jälleen hamaan tulevaan. Niillä on kysyntää vain paikallisesti.
”Talven tulo helpotti yhtiöiden akuuttia puupulaa. Harvennusleimikoiden kysyntä on silti heikkoa”, vahvistaa johtaja Timo Leskinen Järvi-Suomen metsänomistajien liitosta.
Leskinen odottaa puukaupan hiljenevän sydäntalvella, koska metsäteollisuuden tuotteiden kysynnän piristymistä ei ole merkkejä näkyvissä.
Korjattu 12.12.: Timo Leskinen johtaa Järvi-Suomen, ei Etelä-Suomen metsänomistajien liittoa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

