Rikollisliiga varastaa harvesterikouria? Metsäalan yritykseltä lähti Ruotsissa kerralla tusina raskasta laitetta
Varastettujen harvesteripäiden arvo on yhteensä lähes miljoona euroa.
Tämäntyyppisiä laitteita ruotsalaiselta metsäalan yritykseltä varastettiin kerralla 12 kappaletta. Kuva: Tommi HakalaMetsäalan yritykseltä Etelä-Ruotsin Ljungbyssä varastettiin huhtikuun lopussa kerralla 12 harvesterikouraa, kertovat ruotsalaiset mediat.
Laitteiden arvo vaihtelee puolesta miljoonasta miljoonaan kruunuun (44000–88000 euroa) kappaleelta, poliisi kertoo.
Korjuupäät ovat erittäin painavia, joten varkaudessa on täytynyt poliisin mukaan käyttää vahvoja apuneuvoja, kuten trukkia ja todennäköisesti kahta kuorma-autoa.
Varkaat ovat joutuneet työskentelemään jonkin aikaa, sillä kaikki koneet olivat lukitussa tilassa. Tiloissa ei kuitenkaan ollut hälyttimiä.
Poliisin mukaan alueella on ollut samanlaisia varkauksia aiemminkin. Viime vuonna toisesta yrityksestä varastettiin kuusi harvesteripäätä.
Vaikka varkaat vaikuttavat ammattilaisilta, poliisi ei vielä puhuisi varsinaisesta metsäkoneisiin keskittyneestä liigasta. Poliisilla ei ole toistaiseksi epäiltyjä, mutta tutkinta jatkuu.
Asiasta uutisoivat Lantbrukets Affärstidning ja Sveriges Radio.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat







