Noin 100 henkeä vastusti nykyistä susipolitiikkaa Kuopion torilla
Lapinlahtelainen Taina Rissanen esitti säännöllistä luvanvaraista metsästystä ja matalaa toimintakynnystä häirikkösusien suhteen ratkaisuksi susien ihmispelon palauttamiseen.
Taina Rissanen tuli Lapinlahdelta Kuopion torille beaglensa Koti-Metsän Bellan kanssa osoittamaan mieltä nykyistä susipolitiikkaa vastaan. Kuva: Lari LievonenSusikeskustelu on kaikkein kiivainta sosiaalisessa mediassa. Mielenilmaukseen osallistuminen Kuopion torilla ei saa väkeä samalla tavalla liikkeelle, harmitteli tapahtuman koollekutsuja Harri Räbinä.
”Hienoa, että saatiin nämä ihmiset tulemaan”, hän kuitenkin iloitsi.
Ensimmäinen Susien tahtiinko täällä marssitaan -niminen mielenilmaus järjestettiin joulukuussa Helsingissä.
”Me päätimme viime vuoden marraskuussa, että jotain täytyy tehdä, jotta ison joukon mielipide nykyisestä susipolitiikasta tulee julki.”
Torin mielenilmauksen lisäksi tapahtumaan kuului paneelikeskustelu, johon osallistuivat poliisin, MTK:n ja Metsästäjäliiton edustaja.
Mutta Luonnonvarakeskuksen ja Riistakeskuksen edustajat puuttuivat, moitti Räbinä.
Taina Rissanen oli tullut beaglensa Koti-Metsän Bellan ja ystävän kanssa Lapinlahdelta Kuopioon.
”Tapahtuma oli lähellä ja aihe koskettaa kovasti, sillä pelko on aina läsnä, kun jäniskoiran laskee irti metsällä”, Rissanen totesi.
Hänestä säännöllinen luvanvarainen metsästys ja matala puuttumiskynnys häirikkösusiin auttaisivat palauttamaan susien ihmispelkoa.
”Tiet ja heikot jäät ovat ennakoitavissa oleva uhka koirametsästyksessä. Koiratutkan tiedon perusteella koiran voi hakea pois, jos se on menossa isolle tielle tai juoksee vesistöä kohti. Susihyökkäys on ennakoimaton, vaikka saisi puskaradion kautta tietoa susien liikkeistä sekä hyödyntäisi pantasusi-tietoja.”
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat