UPM toivoo sovintoehdotuksen johtavan huomenna työriidan ratkaisuun Paperiliiton kanssa ‒ ”Lakon pitkittyminen ei olisi kenenkään edun mukaista”
Jos osapuolet hyväksyvät sovittelijan ehdotuksen, töihin aletaan palata välittömästi.UPM toivoo, että sovittelija Leo Suomaan tänään antama sovintoehdotus päättää 16 viikkoa kestäneen työtaistelun Paperiliiton kanssa.
”Lakon pitkittyminen edelleen ei olisi kenenkään edun mukaista”, sanoo UPM:n henkilöstöjohtaja Riitta Savonlahti yhtiön tiedotteessa.
Sovittelija teki nyt sovintoesitykset UPM:n viidelle liiketoiminta-alueelle: sellulle (Pulp), erikoispapereille (Specialty Papers), tarroille (Raflatac), biopolttoaineille (Biofuels) ja painopapereille (Communication Papers).
Esitykset on hyväksyttävä tai hylättävä yhtenä kokonaisuutena huomiseen perjantaihin kello 16 mennessä.
Viikko sitten kiirastorstaina Paperiliiton hallitus hylkäsi sovittelijan sovintoesitykset neljälle liiketoiminta-alueelle. Tuolloin esitystä ei ollut painopapereista, mikä tarkoitti, että esitykset kattoivat vain noin puolet työtaisteluun osallistuvista paperiliittolaisista.
UPM:n työmarkkinajohtaja Jyrki Hollmén ei halua tässä vaiheessa kommentoida sovittelijan esitysten sisältöä mitenkään.
”Jos esitykset hyväksytään, työrauhahan palaa välittömästi kaikissa liiketoiminnoissa, ja töihin ruvetaan palaamaan huomisesta alkaen”, Hollmén toteaa.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat





