Huippu-urheilijat lähtevät istuttamaan puuntaimia Lahden MM-kisojen alueelle
Protect Our Winters -liike haluaa säilyttää lumiset talvet hillitsemällä ilmastonmuutosta.Talvilajien tulevaisuus on lämpenevän ilmaston myötä uhattuna. Moni on varmasti huomannut, että pitkät lumiset talvet alkavat olla monin paikoin Suomessa historiaa.
Protect Our Winters eli POW on osa kansainvälinen liike, joka toimii myös Yhdysvalloissa, Ranskassa, Itävallassa, Norjassa ja Ruotsissa.
Ensi talven hiihdon maailmanmestaruuskilpailuissa Lahdessa on tehty viime aikoina uudistuksia puitteiden laajentamiseksi. Muun muassa leveämpien latupohjien tekemiseksi on jouduttu kaatamaan puita.
Yhteistyössä kisojen pääsponsorin Stora Enson sekä POW-urheilijalähettiläiden toimesta Lahden Urheilukeskuksen alueelle istutetaan puuntaimia. Yksi istuttajista on viime talvena POW-lähettilääksi liittynyt Aino-Kaisa Saarinen.
Lahti2017:n viestintäpäällikkö Laura Lehtonen kertoo, että istutettavat puut ovat mäntyjä.
"Pääsponsorimme Stora Enso toimittaa meille 150 männyntainta."
"Istuttajia on noin 10–20, mukana on muun muassa huippu-urheilijoita", hän sanoo.
Protect Our Winters tekee monipuolista työtä ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi. Toimintaan kuuluu kampanjoiden ja tapahtumien järjestäminen, tiedottaminen ilmastonmuutoksesta ja päättäjiin ja alan yrityksiin vaikuttaminen.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat

