Otson tavoitteena yksityinen yhtiö
Suomen metsäkeskuksen liiketoimintayksikkö Otso Metsäpalvelut yhtiöitetään ensi vuoden heinäkuun alussa. Näin esittävät valtioneuvoston kanslia ja maa- ja metsätalousministeriö. Asiasta kerrotaan maa- ja metsäteollisuusministeriön verkkolehdessä.
Otson yhtiömuotoisen toiminnan aloittaminen edellyttää Euroopan komission hyväksyntää eli notifiointia. Siksi yhtiöitys ei onnistu vielä vuoden alussa kuten tavoite on ollut.
Otso Metsäpalveluista muodostetaan aluksi valtion kokonaan omistama osakeyhtiö, joka toimii valtioneuvoston kanslian omistajaohjauksessa.
”Pidemmän aikavälin tavoitteena on toiminnan yksityistäminen”, valtioneuvoston kanslia ja MMM toteavat.
Metsäneuvos Marja Kokkosen mukaan nyt ei ole otettu kantaa siihen, milloin yksityistäminen tapahtuu.
Otson yhtiöittämistä koskevan lakiesityksen perusteluihin on kirjattu, ettei yhtiö kuulu valtion strategisiin omistuksiin. Näin valtio voi luopua sen omistuksesta.
Juha Kaihlanen
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat
