Oletko törmännyt tällaiseen valkoiseen taimeen? Erikoinen ilmiö voi johtua sukurutsasta
Kirsi Jansson löysi maastosta hyvin erikoisen näköisen taimen.Kirsi Jansson oli kävelyllä luontopolulla Janakkalan Kiipulassa, kun yhtäkkiä hänen silmäänsä sattui jotain erikoista. Maasta muun kasvillisuuden seasta nousi täysin valkoinen taimi.
”Kyllä se ihmetystä herätti. Näytti aivan tammelta, mutta oli valkoinen”, Jansson kertoo.
Luken erikoistutkijan Katri Himasen mukaan kyseessä on tammen taimi, jonka poikkeuksellinen vaalea ulkonäkö johtuu mutaatiosta.
”Jonkin verran näitä albiinoja näkee tammella ja myös havupuilla taimikasvatuksessa, mutta kuvan taimi on yllättävän iso ollakseen albiino. Vaaleus johtuu siitä, että taimi ei tuota lehtivihreää. Se ei pysty yhteyttämään ja tulee kuolemaan”, Himanen kommentoi.
Lehtivihreän puutetta pidetään itsepölytyksen tai lähisukulaisten kesken tapahtuvan lisääntymisen merkkinä. Kyse voi olla siis sukurutsasta, jossa haitalliset geenit kertyvät.
Himasen mukaan vaaleus voi johtua jostain muustakin mutaatiosta.
”Jos tammi esiintyy yksittäispuuna tai muutaman, mahdollisesti sukulaispuun ryhmänä, ilmiön todennäköisyyden voi olettaa kasvavan”, Himanen kertoo.
Koska valkoinen taimi ei pysty yhteyttämään, se elää vain niin kauan kuin terhon ravintovarastot riittävät. Kyseisen taimen terhossa on ollut energiaa hyvin, sillä puu on kasvanut noinkin isoksi.
”Itse en ole nähnyt noin isoa albiinoa.”
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat




