Osaan Metsä Groupin kesätöistä voi päästä ilman suomen taitoakin
Metsä Groupin kesätyöpaikat sijoittuvat muun muassa sahoille sekä sellu-, kartonki-, pehmopaperi-, kerto- ja vaneritehtaille.Metsä Group palkkaa ensi vuonna lähes 850 kesätyöntekijää. Yhtiö kannustaa myös muita kuin suomea puhuvia hakemaan tehtäviin.
”Suomen osaaminen ei ole välttämätöntä kaikissa kesätyötehtävissä. Tarjoamalla töitä myös ei-suomea-puhuville Metsä Group pyrkii tavoittamaan entistä paremmin kansainväliset opiskelijat ja tarjoamaan kesätyö- ja harjoittelumahdollisuuksia myös heille”, yhtiö kertoo tiedotteessaan.
Metsä Groupin kesätyöpaikat sijoittuvat yhtiön sahoille, sellu-, kartonki-, pehmopaperi-, kerto- ja vaneritehtaille, pääkonttorille sekä puunhankintaan ja metsäpalveluihin eri puolelle Suomea.
”Metsä Groupin kesätöihin voi hakea monenlaisella koulutustaustalla ja työkokemuksella. Suuri osa töistä painottuu tehtaiden tuotantoon ja kunnossapitoon sekä puunhankinnan ja metsäpalveluiden tehtäviin koko maan kattavilla hankintapiireillä. Lisäksi kesätöitä on tarjolla Espoon pääkonttorilla esimerkiksi talouden, myynnin, viestinnän ja IT:n tehtävissä.”
”Meillä satsataan kesätyöntekijöiden työhönopastukseen ja oppimiseen, tarjotaan monipuolisia työtehtäviä ja maksetaan kesätöistä reilua, tehtävänmukaista palkkaa. Meillä on myös erittäin hyvät mahdollisuudet oppia ja kehittyä oman alansa huippuosaajaksi – ja tehdä töitä pohjoisen puun parissa myös tulevaisuudessa”, Metsä Groupin henkilöstöjohtaja Pertti Hietaniemi kehuu.
Metsä Groupin kesätyöhaku on auki 29. helmikuuta saakka.
Artikkelin aiheetMetsäpalvelu
Miltä metsäsi näyttää euroissa? Katso puun hinta alueittain ja hintojen kehitys koko Suomessa.

- Osaston luetuimmat








