
Raisiolaistislaamo alkaa valmistaa vodkaa juustoherasta – investoi tuotantoon 100 000 euroa
Turun Tislaamo kertoo aloittavansa yli 100 000 euron investointiohjelman, jonka tavoitteena on käynnistää juustoherasta valmistetun heravodkan tuotanto.
Tislaamon perustajat Jari Varjo (vas.) ja Tapio Järvenpää kippistävät uudelle investoinnille. Kuva: Turun TislaamoTislaamosta kerrotaan, että usean vuoden kestänyt tutkimus- ja kehitystyön jälkeen yhtiö on saavuttanut lupaavia tuloksia juustoheran hyödyntämisestä vodkan valmistuksessa. Perinteisesti vodka valmistetaan viljasta.
Tislaamon mukaan heravodkan tuotanto edustaa kiertotalouden periaatteita, kun juustoheran jalostusastetta nostetaan rehukäytöstä tai jätteeksi päätyvän materiaalin sijaan arvokkaaksi alkoholijuomaksi.
Heravodkan tuotannon aloitus sijoittuu tämän vuoden marras-joulukuun vaihteeseen.
Heran jalostaminen vodkaksi vaatii erikoistunutta esitislauslaitteistoa. Vuoden 2023 alussa toteutettu 250 000 euron osakeanti mahdollistaa investointiohjelman täysimittaisesti. Lisäksi Turun Tislaamo laajentaa liköörituotantoa ja kasvattaa valmistuskapasiteettiaan.
Yhtiö kertoo laajentavansa Raisionkaaren teollisuuspuistossa sijaitsevia tuotantotilojaan.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat




