Vuoden leipäkauppa kruunattiin – näin Oulussa sijaitsevan kaupan voittoa perusteltiin
Vuoden leipäkauppa valittiin jo 28. kerran. Voittaja korosti paikallista leipäkulttuuria esimerkillisesti.Suomen Leipuriliiton järjestämän Vuoden leipäkauppa 2024 -kilpailun voittaja on selvinnyt. Voittajaksi kruunattiin K-Citymarket Oulu Rusko, jonka kauppiaat ovat Raimo ja Krista Pudas.
Palkinto myönnetään päivittäistavarakaupalle, joka on esimerkillisesti paneutunut ja panostanut leipomotuotteiden kauppaan ja huomioinut monipuolisesti kuluttajien toiveet ja tarpeet.
Leipuriliiton mukaan K-Citymarket Oulu Rusko teki raatiin vaikutuksen laajalla valikoimallaan, jossa on runsaasti lähialueen leipomoiden tuotteita, ja jossa paikallinen leipäkulttuuri tulee erinomaisesti esiin.
”Kiitosta saa myös se, että osastolla tarjolla olevat tuotteet on valtaosin valmistettu Suomessa, mikä on Vuoden leipäkauppa -kilpailussa tärkeä arviointiperuste”, Leipuriliitosta kerrotaan.
Raati kiitteli myös sesonkien huomioimista, eri kokoisten leipomoiden hyvää huomioimista sekä osaston avaruutta ja siisteyttä. Lisäksi näkyvillä oli tavarantoimittajista tehty listaus, josta näki, milloin eri leipomot toimittavat leipää kauppaan.
Vuoden Leipäkaupan valitsi raati, johon kuuluivat Päivittäistavarakaupan elintarvikeasiantuntija Anna Salminen, Leipätiedotuksen toiminnanjohtaja Kaisa Mensonen, sekä Leipuriliiton toimitusjohtaja Mika Väyrynen.
Raati kävi tutustumassa finalistikauppoihin ennalta ilmoittamattomana ajankohtana tammikuussa. Vuoden leipäkaupan tittelistä kilpaili K-Citymarket Oulu Ruskon lisäksi K-Citymarket Tampere Linnainmaa, K-Citymarket Turku Länsikeskus, K-Citymarket Vantaa Jumbo sekä Prisma Joensuu.
Raati halusi antaa Prisma Joensuulle erityismaininnan siitä, että sen myymäläleipomon yhteydessä olevalla Leipätorilla oli vierailupäivänä tarjolla yksinomaan Suomessa valmistettuja paistotuotteita, kuten piirakoita, vatruskoita ja sultsinoita.
Vuoden leipäkauppa julkistettiin Oulussa tiistaina. Kultamitalin saivat leipäosaston vastaava Tarja Tervola ja kakkosvastaava Satu Kurvinen.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat







