Irtisanotulle Nokian insinöörille aukeni uusi ura makkaroista
Nokia Networksilla työskennellyt eteläafrikkalainen Patrick Rafferty irtisanottiin vuonna 2016. Siitä alkoi uusi elämä makkarantekijänä Tampereella.
Entinen Nokian insinööri Patrick Rafferty perusti Sausages Finland Oy:n vuonna 2017. Hän valmistaa eteläafrikkalaisia raakamakkaroita suomalaisista aineksista. Vaimo Roslyn Rafferty auttaa ajoittain makkaranteossa. Kuva: Rami MarjamäkiEntinen Nokian insinööri Patrick Rafferty pitelee käsissään lautasta, jolla on kaksi pitkää makkarakierrettä. Eteläafrikkalaiset perinnemakkarat Boerewors ovat tamperelaisen Raffertyn ylpeys ja yksi syy sille, miksi mies on nykyään raakamakkaratehtailija.
”Kun muutimme perheeni kanssa Suomeen vuonna 1999, emme löytäneet mistään suosikkimakkaroitamme grillattavaksi. Niitä oli pakko alkaa tehdä itse.”
Etelä-Afrikan itärannikolla Durbanissa kasvanut Rafferty oppi makkaranteon taidon sukunsa maatilalla KwaZulu-Natalin provinssissa. Muuttaessaan suomeen hän toi taidon mukaan. Niin perhe sai syötäväkseen tuttuja, perinteisiä maalaismakkaroita.
Kotitekoisia makkaroita jäi aina yli sen verran, että Rafferty saattoi viedä niitä evääksi töihin. Makuun ihastuneet kollegat pyysivät häntä tekemään makkaraa heillekin. Makkaranteosta tuli harrastus, joka kasvoi vuosien saatossa.
Kun työt Nokialla loppuivat, oli keksittävä jotain uutta ja Sausages Finland Oy sai alkunsa. Siirtymä oli Raffertyn mukaan lopulta vaivaton. Hänellä oli jo liikeidea, johon hän itse uskoi. Vuoden kestäneen hakemuslinkouksen jälkeen kaikki tarvittavat luvat olivat olemassa ja yritys merkittiin rekisteriin keväällä 2017.
Yritys käyttää tuotteissaan ainoastaan suomalaista lihaa. Ainesosat, joita ei valmisteta Suomessa, ostetaan joka tapauksessa suomalaisilta tavarantoimittajilta. Ruokatieto Yhdistys onkin myöntänyt yritykselle Hyvää Suomesta -joutsenmerkin.
”Kaikki tuotteemme ovat Eviran hyväksymiä. Puhtaus ja hygieenisyys on raakamakkaroita tehdessä keskeistä.”
Puhtaus on tärkeää myös siksi, että makkaroissa ei käytetä yhtään säilöntäaineita. Makkarat säilötään pakastamalla, mutta Rafferty tahtoo pitää pakastusajan mahdollisimman lyhyenä.
”Kun saamme asiakkailta riittävästi tilauksia, valmistamme erän makkaroita. Ne laitetaan pakkaseen odottamaan, että voimme toimittaa ne asiakkaille.”
Suurin osa yrityksen nykyisistä asiakkaista on yksityishenkilöitä. Raffertyn mukaan yritys hankki parasta aikaa mahdollisimman paljon uusia yritysasiakkaita. Hänen mukaansa yrityksen valtti on ensinnä sen tuotteiden ainutlaatuisuudessa.
Reseptit ovat pitkän kehitystyön tuloksina syntyneitä ja Rafferty tekee makkarat pitkälti käsityönä. Vaikka yrityksen tavoitteena on kasvaa, Rafferty ei tahdo tehdä sitä aitouden kustannuksella. Hän haluaa tehdä makkarat käsityönä.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
