Söin täällä: Intialaisen ravintolan seisova pöytä osuu suomalaiseen makuhermoon
Vuosi sitten Jyväskylän Seppälään avattu ravintola Pasargad, on tervetullut lisä alueen ravintolatarjontaan.
Ravintola Pasargadin omistaja Bayat Zaker rakastaa työtään ja suomalaisia asiakkaita. Kuva: Timo Filpus24 vuotta sitten Suomeen muuttanut afganistanilaistaustainen ravintolayrittäjä Bayat Zaker on onnistunut rakentamaan Jyväskylään ravintolan, jonka seisova pöytä osuu suomalaiseen makuhermoon.
Ravintola Pasargadissa tarjolla on intialaista ruokaa, mutta myös italialaisia pizzoja, turkkilaista kebabia ja muita aasialaisia ruokia.
Ravintolasali ei kuitenkaan korosta aasialaisuutta. Seinillä ei ole itämaista taidetta, aasialaisia maisemia, eikä taustalla soi eksoottinen musiikki. Ilme on melkeinpä neutraali. Mutta asiakkaisiin suhtautuminen ei ole neutraalia.
Palvelu on erittäin ystävällistä, ja asiakkaiden toiveet huomioidaan viivyttelemättä. Zaker sanoo nauttivansa työstään. Suomalainen asiakaskunta osaa arvostaa palvelua ja laatua. Ja lisäksi suomalaiset eivät tuota juurikaan ruokahävikkiä.
Parasta on tietenkin ruoka. Ensimmäisenä silmiin osuu pizza slicet, joista voi valita mieleisensä vaihtoehdot. Salaattipöytä on monipuolinen. Sitten edessä ovatkin Intian herkut ja muut aasialaiset vaihtoehdot. Ruuan voi nauttia Villeroy & Bochin posliinilautasilta. Aterimet ovat myös samalta valmistajalta. Peltilautasia ei löydy.
Ruuat ovat maltillisesti maustettuja. Mutta tulisemmasta pitävät voivat lisätä chili- tai muita kastikkeita makunsa mukaan. Erityisen tyytyväinen Zaker on siihen, että tarjolla on heidän itse valmistamat aidot intialaiset kastikkeet. Tämä on mahdollista koska kaikki kokit ovat intialaisia. Annoksiin tarjoillaan myös tandooriuunissa paistettuja naan-leipiä, joko valkosipulilla täydennettynä tai ilman.
Jälkiruokana löytyy vaihtelevasti erilaisia itämaisia vaihtoehtoja, joista tutuin on mangolassi. Kahvin sijaan voi pyytää sahramiteetä, joka valmistetaan erikseen ja tarjoillaan asiakkaalle.
Jos sää suosii, ruuan voi nauttia pienellä terassilla. Terassin koko onkin ainoa miinus. Kauniina päivänä istumapaikat ovat kortilla.
Pasargad Indian Cuisine, Ahjokatu 12, JyväskyläArtikkelin aiheet- Osaston luetuimmat








