Keski-Pohjanmaan ympäristöterveyslautakunta hylkäsi oikaisuvaatimuksen: Pouttu ei saa käyttää markkinoinnissaan kasvisliha-termiä
Oikaisuvaatimuksessaan Pouttu vaati, että aiemmin tehty päätös kumotaan joko kokonaan tai osittain.
Keski-Pohjanmaan ympäristöterveydenhuolto teki marraskuun lopussa päätöksen, jonka mukaan Pouttu ei saa markkinoida lihatonta pihviään burgerpihvinä eikä pyöryköitä kasvislihapullina. Kuva: Kuvitus: Juho LeskinenKeski-Pohjanmaan ympäristöterveyslautakunta on keskiviikkona pitämässään kokouksessaan hylännyt Pouttu Oy:n kasvisliha-termiä koskevan oikaisuvaatimuksen aiheettomana.
Asiassa on kyse siitä, että Keski-Pohjanmaan ympäristöterveydenhuolto teki marraskuun lopussa päätöksen, jonka mukaan Pouttu ei saa markkinoida lihatonta pihviään burgerpihvinä eikä pyöryköitä kasvislihapullina.
Oikaisuvaatimuksessaan Pouttu vaati, että aiemmin tehty päätös kumotaan joko kokonaan tai osittain. Toissijaisena vaatimuksena yhtiöllä oli se, että ympäristöterveydenhuolto olisi pidentänyt kasvisliha-termiä koskevien toimenpiteiden määräaikaa eli käytännössä antanut Poutun käyttää kasvisliha-termiä vielä puolen vuoden ajan senkin jälkeen, kun asia on käsitelty oikeudessa.
Pouttu nosti oikaisuvaatimuksessaan esille myös sen, että siitä tehdyn valvontapyynnön taustalla olisi sen kilpailijan vastareaktio yhtiön markkinoille tuomiin uusin kasvispohjaisiin tuotteisiin. Poutun mukaan sen uusien tuotteiden kysyntä uhkaa sen kilpailijan tuotteiden menekkiä.
Poutun näkemyksen mukaan lihankorviketuotteiden osalta kuluttajien tietoisuus on sellaisella tasolla, että pakkauksissa olevat "Muu"- ja VEGAN" -merkinnät antavat kuluttajille oikean käsityksen tuotteiden kasviperäisestä sisällöstä.
Kannanotossaan lautakunta korostaa, että elintarvikelainsäädännön mukaan elintarvikkeesta annettavien tietojen on oltava oikeita, selviä ja helposti ymmärrettäviä, eivätkä ne saa johtaa kuluttajaa harhaan.
Lautakunnan mukaan kasvisliha on elintarvikelain vastainen ilmaus erityisesti siksi, että termillä markkinoidut tuotteet eivät sisällä lainkaan lihaa, ja termiä käytetään lihaa ja lihavalmisteita korvaavien elintarvikkeiden markkinoinnissa.
Lautakunnan mukaan Ruokaviraston sille tekemässä valvontapyynnössä ei yksilöidä, kuka tai ketkä Poutun markkinoinnista ovat valittaneet. Toisaalta sillä ei edes ole merkitystä, koska paikallinen ympäristöterveydenhuolto tekee päätöksensä omien tarkastustensa perusteella itsenäisesti ja virkavastuulla.
Oikaisuvaatimusta koskevasta päätöksestä kertoi ensimmäisenä Yle.
Lue lisää:
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat
