LSO myynyt tonttinsa Vantaalla – vuokralainen HKScan osti
Kauppasumman osuuskunta lyhentää lainojen lyhentämiseen ja rahoituksen uudelleenjärjestelyihin.LSO Osuuskunta on myynyt Vantaalla sijaitsevan maa-alueen pitkäaikaiselle vuokralaiselleen HKScanille. HKScaonilla oli siihen maanvuokrasopimukseen sisältyvä etuosto-oikeus.
Kauppahinta oli noin 36 miljoonaa euroa. Kaupan myötä LSO Osuuskunta lyhentää lainojaan ja järjestelee rahoituksensa uudelleen, kertoo LSO tiedotteessa perjantaina.
Kohde kiinnosti useita ostajaehdokkaita. Kauppahinnassa näkyy osuuskunnan toimitusjohtaja Veikko Kempin mukaan maa-alueen erinomainen sijainti sekä siihen kohdistuva kehityspotentiaali.
"Myös myynnin ajoitus oli hyvä, sillä kauppa toi LSO:lle tulevaisuuden lisäarvoa jo nyt. Etuosto-oikeuttaan käyttäneen HKScanin tontista maksama hinta määräytyi kolmannelta osapuolelta saadun tarjouksen mukaisesti”, hän sanoo tiedotteessa.
Osuuskunnan näkökulmasta on myös tärkeää, että tonttikauppa täyttää HKScanin tarpeet ja turvaa toiminnan jatkuvuuden yhtiön tärkeällä tuotantolaitoksella.
HKScanin Vantaan yksikössä valmistetaan einesaterioita ja lihavalmisteita. Lisäksi HKScanin kotimaan logistiikkakeskus ja konsernitoiminnot toimivat Pakkalassa kehä-III:n tuntumassa lähellä Helsinki-Vantaan lentoasemaa.
Artikkelin aiheet- Osaston luetuimmat


